هیات بلندپایه ترکمنستان با هدف گسترش همکاری‌ها به تهران سفر کرد

مشهد- ایرنا- سفیر ایران در ترکمنستان گفت: هیاتی ۲۳ نفره از مقامات کشور جمهوری ترکمنستان با هدف توسعه و گسترش همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر کرده است.

غلامعباس ارباب‌خالص روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: "رشید مردف" معاون رییس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه جمهوری ترکمنستان ریاست هیات بلندپایه ترکمن را در سفر به تهران بر عهده دارد. 

وی ادامه داد: سفر هیات ترکمنستانی با سه هدف شامل انجام دور جدید رایزنیهای سیاسی بین وزرای امور خارجه، برگزاری شانزدهمین اجلاس سالانه کمیسیون مشترک  همکاریهای اقتصادی و فرهنگی ایران و ترکمنستان و حضور در نشست وزرای خارجه  کشورهای همسایه افغانستان صورت گرفته است. 
سفیر ایران در ترکمنستان گفت: ملاقاتهایی در چارچوب این سفر بین مقامهای دو کشور از جمله با امیر عبدالهیان وزیر امور خارجه، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی و جواد اوجی وزیر نفت و دیگر مقامات عالی جمهوری اسلامی ایران در موضوعاتی نظیر سرمایه‌گذاری، همکاریهای گمرکی، نفت و گاز، پزشکی و درمانی، حمل و نقل، علمی و فرهنگی و همچنین همکاریهای بین‌استانی و بین‌شهری انجام خواهد شد. 
وی افزود: همچنین قرار است در قالب شانزدهمین اجلاس همکاریهای اقتصادی بین ایران و ترکمنستان، سند یادداشت تفاهمی با همین موضوعات به امضای مسوولان دو کشور  برسد. 
ارباب‌خالص ادامه داد: نشست کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و ترکمنستان هر سال برگزار می‌شد اما بخاطر شرایط محدودکننده ناشی از پاندمی کرونا این نشست ظرف دو سال اخیر برگزار نشده بود. 

جمهوری ترکمنستان با حدود هفت میلیون نفر جمعیت در آسیای مرکزی با کشورهای ایران، ازبکستان، افغانستان و قزاقستان مرز زمینی دارد.

خراسان رضوی از شمال و شمال شرق به طول تقریبی ۵۳۱ کیلومتر دارای مرز مشترک با جمهوری ترکمنستان است که در محدوده شهرستانهای قوچان، درگز، کلات، سرخس و صالح‌آباد این استان قرار دارد. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha