سرمایه‌گذاری در طرح‌های پیشران پتروشیمی، نیاز به واردات را کاهش می‌دهد

اهواز - ایرنا - مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر با اشاره به ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار در ۲۰ طرح پیشران صنایع پتروشیمی با این منطقه گفت: سرمایه‌گذاری‌ در این طرح‌ها، نیاز کشور به واردات محصولات پایین دستی این صنعت را به طورب چشمگیری کاهش می‌دهد.

امید شهیدی نیا روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: جزییات این طرح‌ها در نمایشگاه و همایش معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری و توسعه حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی‌های تجدید پذیر که از سوم تا پنجم آبان در جزیره کیش برگزار می‌شود ارایه خواهد شد.

وی با بیان اینکه در جریان برگزاری نمایشگاه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی‌های تجدید پذیر، نشست‌های کارشناسی و تخصصی متعددی با سرمایه گذاران و سازندگان داخلی برگزار خواهد شد گفت: تلاش می‌شود تا ضمن جذب سرمایه‌گذاری‌ها، تقویت تولید داخلی را مورد حمایت قرار دهیم.

وی با تاکید بر اینکه منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در شهرستان ماهشهر از زیرساخت‌ها و همچنین تنوع خوراک و تولیدات صنایع بالادستی و میانی لازم برای جذب سرمایه گذاران طرح‌های پیشران صنایع پتروشیمی برخوردار است افزود: این طرح‌ها در مقیاس‌های کوچک‌تر (نسبت به صنایع بزرگ) بوده و به سرمایه‌گذاری‌ کمتری نیاز دارند.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر افزود: این طرح‌ها امکان ایجاد فرصت‌های متنوع و پایدار را مهیا کرده و بهره‌برداری از آنها باعث رفع نیاز کشور از واردات و به نوعی ارزش افزوده بیشتر با هدف جلوگیری از هدر رفت منابع ارزی برای واردات را ایجاد خواهند کرد.

شهیدی نیا اضافه‌کرد: استراتژی اصلی صنعت پتروشیمی، توسعه زنجیره ارزش برای محصولات پایین دستی است؛  در احجام بالادستی و میانی تولیدات خوبی صورت گرفته و تا پایان سال ۱۴۰۴ ظرفیت تولید محصولات این صنعت در کشور افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

وی همچنین در خصوص طرح‌های فناورانه که به تایید معاونت علمی ریاست جمهوری رسیده بیان‌ کرد: انتقال دانش طرح‌ها و دستاوردهای جدید علمی با محوریت صنعت پتروشیمی به منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

شهیدی نیا گفت: به واسطه ایجاد زیرساخت‌هایی که در این منطقه ایجاد شده، تلاش می‌شود که توسعه زمینه‌های سرمایه گذاری‌ها، رونق اقتصادی در تولید محصولات و همچنین حمایت از سازندگان داخلی به عنوان برنامه ریزی‌ محوری این سازمان با جدیت پیگیری شوند.

بر اساس این گزارش، منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر در محدوده‌ای به وسعت حدود ۲ هزار و ۸۵۰ هکتار در جنوب غربی ایران و در ساحل خلیج فارس، واقع در شهرستان بندر ماهشهر، شهر بندرامام خمینی (ره) قرار گرفته شده است.

این منطقه با توجه به موقعیت طبیعی و جغرافیایی و همچنین برخورداری از تسهیلات قانونی مناطق ویژه، به منظور توسعه صنعت و تجارت به ویژه صنایع پتروشیمی و صنایع پایین دستی، تامین منافع اقتصادی، اجتماعی و ملی، جذب تکنولوژی‌های جدید و افزایش اشتغال ایجاد شده است.

از نظر موقعیت جغرافیایی، منطقه از طریق بندر امام خمینی (ره) و از آبراه خور موسی به آب‌های آزاد بین المللی و ازطریق راه آهن سراسری به ترکیه، اروپا و آسیای مرکزی دسترسی دارد.

این منطقه به عنوان بخشی از استان خوزستان، همانند یک پایگاه استراتژیک و تاثیرگذار در مناطق نفت و گازخیز ایران عمل کرده و دستیابی به منابع نفت و گاز مواد اولیه و خوراک واحدهای صنعتی را بیش از پیش تسهیل می‌کند. 

در این راستا سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی برای مدیریت و تحقق توسعه فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی در منطقه از جمله صنایع پتروشیمی، به صورت زیر مجموعه‌ای از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، براساس مصوبه تیر سال ۱۳۷۶ شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی فعالیت‌ خود را در سال ۱۳۷۷ آغاز، و از سرمایه گذاران داخلی و خارجی به منظور سرمایه‌گذاری در این منطقه مهم اقتصادی دعوت شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha