طراحی و اجرای ۲ طرح آماری در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

تهران-ایرنا- وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پیامی به مناسبت روز آمار و برنامه ریزی، با اشاره به طراحی و اجرای ۲ طرح آماری در این وزارت خانه، گذار از نظام آمارهای سنتی به نظام آمارهای ثبتی مبنا و هوشمندسازی آن" را تنها گزینه مؤثر، جهت ارتقاء کمی و کیفی و انتشار داده ها و اطلاعات آماری برشمرد.

به گزارش دوشنبه شب ایرنا از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در متن پیام حجت الله عبدالملکی به مناسبت یکم آبان روز آمار، آمده است: از الزامات تحقق اهداف کلان در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، دستیابی به آمار و اطلاعات علمی و دقیق از وضعیت موجود است که این موضوع برای تدوین راهبردها، سیاستگذاری، برنامه ریزی، نظارت، هماهنگی و هدایت برنامه ها امری ضروری است. در عصر کنونی "گذار از نظام آمارهای سنتی به نظام آمارهای ثبتی مبنا و هوشمندسازی آن" تنها گزینه مؤثر، جهت ارتقاء کمی و کیفی و انتشار داده ها و اطلاعات آماری است.  

در ادامه این پیام آمده است: داده ها و اطلاعات آماری صحیح از اهمیت بالایی برخوردار است، همچنانکه اشاره به یکپارچه سازی اطلاعات در نظام مالی و اقتصادی کشور با بهره گیری از روش های نوین تحلیل داده برای افزایش توان پیش بینی و پیشگیری در اصول دوازده گانه حاکم بر" نقشه ملی پیشگیری و مقابله با فساد اداری و اقتصادی" ابلاغ شده توسط رئیس جمهور محترم نیز، مؤید این امر مهم است.  

پیام ادامه یافت: لازم است داده های تولید شده آماری صحیح، علمی و قابل اعتماد بوده تا مبنای تصمیم گیری های داده محور جهت تدوین راهبردهای لازم در برنامه ریزی های آتی باشد و با تولید داده های معتبر، بستر مناسب برای تولید آمارهای رسمی کشور هموار گردد.  

این پیام می افزاید : آمارهای رسمی تولید شده توسط مراجع ذیصلاح در خصوص وضعیت اقتصادی، جمعیتی، اجتماعی و زیست‌محیطی، جزئی ضروری از سیستم اطلاعاتی یک جامعه را فراهم می سازد به گونه ای که هم دولت، هم بخش خصوصی و هم عموم افراد جامعه از آن بهره مند می‌شوند. آن دسته از آمارهای رسمی که دارای اثرات مثبت است توسط مؤسسات آمارهای رسمی تهیه شده و بدون تبعیض در اختیار علاقمندان قرار می گیرد تا با این روش حق شهروندان در برخورداری از اطلاعات عمومی ادا شود. تولید آمارها نتیجه فعالیت های مختلفی از جمله: وضع قوانین و مقررات، تهیه تعریف ها و استانداردها، تعیین نیاز ها و اولویت ها، به کارگیری روش های علمی، طراحی ابعاد اجرایی، استخراج و پردازش و تحلیل داده ها است.

پیام حاکیست: سخن آخر اینکه نظام آمار ملی به عنوان جزئی از نظام اطلاعات ملی با استفاده از ظرفیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد و بکارگیری سامانه ها و فن آوری های نوین، می تواند با تبیین وضع موجود و همچنین شناسایی روند تغییرات، اطلاعات و آمار صحیح و به هنگام را براساس نیازمندی های موجود، تولید و در اختیار تصمیم گیران قرار دهد.

در پیام وزیر کار آمده است: اینجانب ضمن تبریک فرا رسیدن روز "آمار و برنامه ریزی" به دست اندرکاران این حوزه، از زحمات فعالان عرصه آمار در کشور به ویژه کارشناسان وزارتخانه در واحدهای ستادی، اجرایی و سازمان های وابسته که در جهت افزایش آگاهی جامعه و ترویج فرهنگ تصمیم سازی بر مبنای شواهد، گام بر می دارند، تشکر و قدردانی می نمایم.

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha