خاکبرداری غیراصولیِ یکی از اهالی روستا عامل فوت چهار کودک چابهاری بود

چابهار - ایرنا - معاون استاندار و فرماندار شهرستان ویژه چابهار در خصوص حادثه روستای اسحاق‌بازار بخش پیرسهراب گفت: خاکبرداری غیراصولی در حریم جاده عمومی توسط یکی از اهالی روستا عامل فوت چهار کودک روستای اسحاق‌بازار بود و دادستانی با مسببان این حادثه برخورد جدی خواهد کرد.

به گزارش ایرنا رحمدل بامری روز دوشنبه با حضور در محل جان‌باختن چهار کودک بر اثر ریزش دیواره خاکی در روستای اسحاق بازار بخش پیر سهراب اظهار داشت: چهار نفر از نونهالان و گل‌های این سرزمین متاسفانه به دلیل بی احتیاطی که انجام شد جان خودشان را از دست دادند و سه نفر دیگر از نونهالان که مصدوم و به بیمارستان منتقل و تحت درمان قرار گرفته بودند اکنون در سلامت کامل هستند.

وی ادامه داد: بعد از اینکه این حادثه ناگوار اتفاق افتاد با پیگیری‌های وزیر کشور و استاندار سیستان و بلوچستان و تکلیف و وظیفه‌ای که اعضای شورای تامین شهرستان چابهار داشت از همان لحظات نخست پیگیری‌ها در این زمینه انجام شد.

بامری افزود: امروز به بیمارستانی که سه کودک به آنجا اعزام شده بودند رفتیم و با آنها دیداری داشتیم که خوشبختانه با سلامت کامل ترخیص شدند.

وی تصریح کرد:آنچه مشخص است، منشا این حادثه توسط شخصی از اهالی همین روستا (اسحاق بازار) بوده است که گودال عمیقی را بدون در نظر گرفتن رعایت اصول و مقررات، عملیات خاک‌برداری در نزدیکی جاده عمومی حفر کرده بود درحالیکه این کار، غیر قانونی به محسوب می‌شود و کسی حق ندارد در حریم جاده و گذر عمومی چنین اقداماتی را انجام دهد.

خاکبرداری غیراصولیِ یکی از اهالی روستا عامل فوت چهار کودک چابهاری بود

وی تصریح کرد: کودکان به دلیل استفاده و بازی در چنین فضایی که به وجود آمده است اقدام به حفر تونل‌هایی در دیواره کردند که باعث شده است که دیوار ریزش کند و نهایتا چهار فرزند جانشان را از دست دادند و ما این مصیبت را به خانواده آن‌ها به تمامی ملت ایران تسلیت می‌گوییم.

فرماندار چابهار گفت: در جمع داغ‌دیدگان حضور داشتیم و از شرایطی که به وجود آمده بازدید کردیم. نخستین نکته‌ای که مد نظر است، دادستانی چابهار با تمامی وجود پیگیر بوده و مقصران و عاملان این حادثه را در هر سطحی که باشند را با برخورد شدید قانون بروبرو می‌کند.

وی ادامه داد: دومین موضوع مهم، شورا، دهیار و کسانی که در این روستا مسئولیتی داشتند نمی‌بایست اجازه دهند کسانی چنین شرایطی را به وجود بیاورند و مکانی همچون قتلگاه ایجاد شود.

وی ادامه داد: سومین نکته هم در خصوص اداره راه و تمامی مجموعه‌هایی که به این حادثه ربط دارند است و حتما باید بازدیدهایی از مناطق حوزه خود می‌داشتند و گزارشاتی می‌دادند تا برخورد قانونی با متخلفان انجام شود و یا حتی کسی که این اقدام را انجام داده است حداقل حصاری را ایجاد می‌کرد تا کودکانی اینگونه از میان ما نروند.

او افزود: برخی رسانه‌های داخلی که در لحظه نخست خبرهایی منتشر کردند که چهار طفل در هوتک آب سقوط کرده‌اند، بعد عنوان شد که چاله‌ای ایجاد شده تا آب جمع‌آوری شود اما می‌خواهم بگویم که تمامی آن خبرها کذب محض است.

فرماندار چابهار تصریح کرد: هم خانواده‌ها و هم تمامی مسئولان و مدیران دقت کنند تا دیگر چنین اتفاقی رخ ندهد و اگر اتفاقی افتاد ما اینجا باشیم تا برخورد صورت بگیرد و رسانه‌ها نیز تا صحت خبر را بررسی نکرده‌اند مطلب غیرواقعی منعکس نکنند تا میدانی برای دشمنان ایجاد شود.

در این بازدید، فرمانده سپاه پاسداران، دادستان و جمعی از مدیران چابهار، فرماندار را همراهی کردند.

حسین مدرس خیابانی استاندار سیستان و بلوچستان در دستوری صریح مدیران کل مدیریت بحران و بازرسی استانداری را مامور کرده با حضور میدانی در محل وقوع حادثه ضمن عیادت از مصدومان و همدردی با خانواده‌های داغدار گزارش کامل و جامع از چگونگی وقوع این حادثه را تهیه و ارائه کنند. این تیم ساعتی قبل وارد چابهار شده و فردا صبح عازم منطقه پیرسهراب است.

روز گذشته ریزش دیواره خاکی باعث فوت چهار کودک در روستای بنو اسحاق بازار بخش پیرسهراب و مصدومیت سه کودک دیگر و انتقال آنان به بیمارستان شد، گودال ایجاد شده در طول ۲ هفته گذشته توسط اهالی روستای بنواسحاق‌بازار برای خاک‌برداری برای ساختن خانه در این روستا توجه کودکان را جلب کرده و در چند روز گذشته محل بازی آنان شده بود که متاسفانه دیواره خاکی این گودال برروی کودکان ریزش کرد و هفت کودک زیر آن مدفون شدند که با تلاش اهالی، جنازه چهار کودک جان باخته و سه کودک مجروح از زیر آوار خارج و به بیمارستان چابهار منتقل شدند و دو نفر کودکان مصدوم پس از انجام مراقبت‌های درمانی و انجام آزمایش‌های پزشکی از بیمارستان ترخیص شدند و یکی از آن‌ها نیز از حال مساعدی برخوردار بوده و به‌زودی از بیمارستان مرخص می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها