معادل‌یابی فارسی ۱۰۰ واژه تخصصی در آموزش‌ و پرورش استثنایی

تهران- ایرنا- رییس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی گفت: براساس تفاهم‌نامه با فرهنگستان زبان و ادب فارسی کارگروهی برای واژه‌گزینی و معادل‌یابی واژه‌های بیگانه در حوزه کودکان استثنایی تشکیل شد و این کارگروه تاکنون ۱۰۰ واژه تخصصی را معادل‌یابی فارسی کرده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از سازمان آموزش‌ و پرورش استثنایی؛ سیدجواد حسینی در نشست شورای معاونان سازمان افزود: واژگان مصوب به فرهنگستان زبان و ادب فارسی ارسال و پس از تأیید فرهنگستان در کتاب‌ها، مجلات و مقالات سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی بکار برده خواهد شد.

 معاون وزیر آموزش و پرورش با اعلام آخرین وضعیت سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان اظهار داشت: علی‌رغم مشکلات سامانه سیدا تاکنون ۹۸ هزار و ۹۱۹ نوآموز پیش‌دبستانی در برنامه سنجش نوبت‌گیری شده‌اند و سنجش نوآموزان پیش‌دبستانی تا اوایل آذر ادامه خواهد داشت.

وی افزود: تاکنون ۹۹.۴۸ درصد از نوآموزان بدو ورود به دبستان نیز در برنامه سنجش نوبت‌گیری شده‌اند که از این میزان ۹۶.۹ درصد سنجش و در مدارس مناسب جایابی شده‌اند.

حسینی خواستار پیگیری پروژه‌های در حال تکمیل آموزش‌ و پرورش استثنایی از طریق سازمان نوسازی مدارس و ادارات استان‌ها شد و تصریح کرد: بر اساس آخرین آمار ۱۶۰ پروژه مربوط به آموزش‌وپرورش استثنایی نیمه‌تمام هستند که حدود ۴۰ پروژه از این تعداد تکمیل شده است و منتظر تجهیز است.

وی افزود: بر اساس آمایش سرزمینی ۱۴ استان کشور فاقد مدرسه اتیسم اختصاصی بودند که در ۶ استان این مدارس با مشارکت خیرین در حال ساخت است.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان اینکه در سال جاری سه بسته تحولی "آموزش، پرورش و توان‌بخشی خانواده محور"، "جشنواره نشاط" و "غربال و مداخله بهنگام نوآموزان ۵ تا ۷ ساله در معرض مشکلات ویژه یادگیری" در آموزش‌وپرورش استثنایی تدوین و اجرایی شده است گفت: برخی از شاخص‌های سه بسته تحولی توسعه مشارکت‌ها، مدرسه انطباقی و مداخلات بهنگام طلایی استمراری بود که در سال جاری نیز اجرای این شاخص‌ها ادامه پیدا می‌کند.

حسینی خواستار پیگیری صدور ابلاغ تمامی همکاران، تفویض اختیار و سنوات ارفاقی شد و گفت: امید است با پیگیری‌های مدام بخشی از مشکلات همکاران آموزش‌وپرورش استثنایی رفع شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha