سفر رییس جمهوری به خراسان جنوبی یکصد مصوبه داشت

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: سفر نوزدهم شهریور ماه رییس جمهوری به خراسان جنوبی، یکصد مصوبه برای این استان به همراه داشت که در حال پیگیری است.

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، "حمید ملانوری" روز دوشنبه در دیدار حجت الاسلام و المسلمین سید "علیرضا عبادی" نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند که با حضور معاونان استاندار همراه بود، افزود: اجرای کامل این مصوبات، تحولات بزرگی را به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به تاکید رییس جمهوری بر پرداخت دیون پیمانکاران پروژه‌های عمرانی تصریح کرد: این دیون جمع‌بندی و ارسال شده است که امیدواریم با تامین اعتبار لازم علاوه بر پرداخت دیون، تحرکی در تکمیل پروژه‌های عمرانی استان نیز صورت گیرد.

استاندار خراسان جنوبی گفت: احداث خط انتقال سوخت به استان، تکمیل راه‌آهن، دوبانده کردن جاده‌ها، توسعه بخش کشاورزی به‌ویژه کشت گلخانه، دامداری و نهاده‌های دامی، حل و فصل مسائل واحدهای تولیدی و توسعه سرمایه‌گذاری‌ها در خراسان جنوبی به عنوان مصوبات سفر و مورد تاکید آیت الله رییسی در سطح استان و ملی در حال پیگیری است.

وی به دستور رییس جمهوری درخصوص لزوم احیای قنوات استان اشاره کرد و افزود: ستاد احیا، مرمت و مدیریت قنوات استان با مسئولیت استاندار تشکیل شد و امیدواریم نتایج خوبی به همراه داشته باشد.

ملانوری با تاکید بر نقش معادن در توسعه گفت: معادن فعال که توسط بخش خصوصی اداره می‌شوند یا زیر نظر ایمیدرو هستند، مکلف به پرداخت حقوق دولتی هستند لذا به استناد قانون این مبالغ باید در تامین زیرساخت‌ها و در راستای تولید هزینه شوند.

وی به اقدامات صورت گرفته در حوزه معادن استان از جمله آغاز طرح تحول در بخش زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معادنی خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: این طرح از هفته گذشته در چهار شهرستان استان کلید خورد و ۱۸۰ نیروی متخصص از سراسر کشور فراخوان شده‌اند تا طی یک سال آینده ذخایر معدنی استان را مشخص کنند.

استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به فرارسیدن فصل برداشت زرشک و زعفران و با وجود دغدغه کشاورزان، سازمان تعاون روستایی به این موضوع ورود پیدا کرده و به تعاون روستایی پیشنهاد شده است که قیمت خرید این محصول را افزایش دهد.

وی از اقدامات انجام شده در راستای ثبت اولیه تعاونی تولیدکنندگان محصولات استراتژیک استان گفت و افزود: کل کشاورزان سهامدار این تعاونی می‌شوند تا در زمینه تولید، برداشت، فرآوری، بازار و بسته‌بندی این محصول ورود جدی داشته باشند.

ملانوری گفت: برای خرید زعفران براساس کیفیت، قیمت‌گذاری مناسب و تا کیلویی ۲۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تعیین شده و در این راستا هزار میلیارد تومان اعتبار از محل صندوق حمایت از محصولات کشاورزی جذب شده است.

وی به کشت پسته در خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: با توجه به حجم زیر کشت پسته استان، مدیران انجمن پسته کشور این هفته به استان سفر می‌کنند تا برنامه‌ریزی صحیح، منطقی و اصولی بر توسعه محصول پسته صورت گیرد.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به فعال بودن مرز ماهیرود، از جلساتی گفت که بین تجار ایران و افغانستان در حال انجام است تا در قالب همکاری‌های بازرگانان ادامه یابد.

وی به اقدامات انجام شده برای بازگشایی بازارچه یزدان هم اشاره و تصریح کرد: فعالیت در این مرز که در قالب خرده‌فروشی شروع شد در حال افزایش است لذا درصدد هستیم بازارچه‌های میل ۷۳ و دوکوهانه نیز که زیرساخت‌های لازم را دارند، فعال شوند.

ملانوری در ادامه از توفیقات ستاد توسعه خاوران گفت و با اشاره به اینکه فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان در حال اطلاع‌رسانی است افزود: با اقبال سرمایه‌گذاران داخل و خارج استان، به میزان ۵ هزار میلیارد تومان تاکنون تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری امضا شده که عمده پروژه‌های مربوط به این تفاهم‌نامه‌ها شروع شده است و در حال فعالیت هستند.

وی به مدیریت کرونا در استان نیز اشاره کرد و با مطلوب خواندن شرایط گفت: درخصوص رعایت پروتکل‌ها باید بیش از پیش دقت کنیم و لازم است در این زمینه فرهنگ‌سازی شود.

استاندار خراسان جنوبی امروز به مناسبت گرامیداشت هفته وحدت با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند دیدار کرد.

تبریک میلاد مسعود پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) و ارائه گزارش آخرین اقدامات و مسایل استان از برنامه‌های این دیدار با حضور معاونان استاندار و جمعی از مدیران کل ستادی بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha