۳ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۰۹
کد خبرنگار: 2889
کد خبر: 84517433
۰ نفر

برچسب‌ها

وسعت بم ۲ برابر شد

کرمان-ایرنا- فرماندار بم می‌گوید با الحاق روستای دارستان و بخشی از کویر که ریگ‌های یلان در آن واقع شده به بم، وسعت این شهرستان بیش از ۲ برابر شد.

به گزارش ایرنا هادی شهسوارپور روز دوشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان بم افزود: مصوبه این الحاق هفته گذشته ابلاغ شد و الحاق های جدید زیرمجموعه بخش بروات شهرستان بم قرار گرفتند.

روستای دارستان پیشتر در محدوده شهرستان نرماشیر قرار داشت که به علت نزدیکی به بخش بروات بم بسیاری از اهالی آن برای امور مختلف به بروات یا بم مراجعه می کردند.

فرماندار بم در ادامه با اشاره به الحاق بخشی از کویر ثبت جهانی به محدوده این شهرستان بیان کرد: این موضوع ظرفیت ویژه ای را در بخش گردشگری ایجاد می کند که باید برنامه ریزی لازم برای استفاده از آن داشته باشیم.

شهسوارپور بیان کرد: با توجه به قابلیت های قبلی شهرستان بم از جمله وجود ارگ تاریخی و ثبت جهانی بم، باغ شهر جهانی و نیز قنوات ثبت شده جهانی بم و کوچه باغ هایی منحصر به فردی که در این منطقه وجود دارد، این ظرفیت های می تواند پایه و اساس توسعه صنعت گردشگری در سطح شهرستان بم را فراهم کند.

معرفی منطقه ارگ جدید به عنوان منطقه محروم 

وی توضیح داد: در مصوبه هیات دولت نیز منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید به عنوان منطقه محروم معرفی شده است که این منطقه ضمن داشتن قابلیت های قبلی از معافیت مالیاتی برای سرمایه گذاران برخوردار می شود.

فرماندار بم تصریح کرد: همه می دانیم باید در بحث اشتغال فعالیت داشته باشیم و سرمایه گذاری صورت گیرد زیرا سرمایه گذاری در منطقه تحول و توسعه را ایجاد می کند که این توسعه هم نیازمند یکسری زیرساخت هاست تا برای سرمایه گذار جاذبه ایجاد شود.

 وی اظهارداشت: منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده بخش خصوصی خودرو معرفی شده است و همچنین در قرارداد بین ایران و چین برای توسعه قطعه سازی در این منطقه ظرفیت های لازم دیده شده است.

شهسوارپور عنوان کرد: مشکل کمبود زمین منطقه ارگ جدید هم در حال حل شدن است و نیاز زمین برای توسعه این منطقه در اختیار مجموعه ارگ جدید قرار می گیرد.

از سرمایه‌گذاران حمایت می‌کنیم

وی به ظرفیت های شهرستان بم در بحث معدن نیز اشاره و بیان کرد: تاکنون سرمایه گذاری خوبی در این بخش انجام شده است و نگاه ما باید بسیار آینده نگر و طولانی باشد.

فرماندار بم افزود: به طور متوسط باید سالانه بین ۲ هزار و ۵۰۰ تا  ۳ هزار شغل ایجاد کنیم و اگر این شغل در بخش صنعت، فرآوری و تکمیل زنجیره ارزش که از خام فروشی جلوگیری می کند و ارزش افزوده دارد، باشد باید به ازای هر شغل طبق برآورد سال ۹۹ یک میلیارد تومان هزینه شود.

شهسوارپور خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش جمعیت، روش های سنتی دیگر پاسخگوی نیاز جامعه نیست همچنین باید از ظرفیت های بی نظیر در بخش های گردشگری، صنعت و کشاورزی در ایجاد اشتغال استفاده بهینه داشته باشیم.

شهرستان بم در ۱۹۵ کیلومتری شرق مرکز استان کرمان قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha