گردش مالی گل و گیاه در کشور ۴۰ میلیون دلار است

خمین - ایرنا - معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: گردش مالی گل و گیاه در کشور ۴۰ میلیون دلار است در حالی‌ که این رقم در دنیا ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

محمد مهدی برومندی روز دوشنبه در آیین گشایش بیستمین نمایشگاه گل‌های داودی در پژوهشکده گل و گیاه محلات افزود: صادرات گل و گیاه به منظور سرعت و ایمنی این محصولات باید از طریق حمل و نقل هوایی انجام شود.
وی با بیان اینکه قیمت بنزین هواپیما برای صادرات محصولات کشاورزی کاهش پیدا کرده است، اضافه کرد: این مسئله مهم هنوز عملیاتی نشده و گل و صیفی جات باید در کنار مواد پتروشیمی و سنگ در صف انتظار برای صادرات باشند.
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: یک بشکه نفت معادل ۱۲۰ شاخه گل است و می توان از ظرفیت سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی به ویژه تولید گل استفاده کرد.
برومندی تصریح کرد: ۱۵۰ هزار نفر در تولید گل و گیاه و گلخانه کشور اشتغال دارند و ۲۵ هزار میلیارد تومان در این حوزه سرمایه گذاری شده و ایران در رتبه ۱۷ تولید گل و رتبه ۱۱۵ صادرات گل قرار دارد.
وی تاکید کرد: برخلاف کیفیت مطلوب تولیدات گل و گیاه در کشور، اما تولیدکنندگان نمی‌توانند در بازارهای جهانی حضور داشته باشند.
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی توضیح داد: از ۷۷۰ میلیون قطعه بذر مورد نیاز برای گلخانه ها، تنها ۳۰ میلیون قطعه بذر در داخل کشور تولید می‌شود و ظرفیت‌های تولید داخلی در مراکز تحقیقاتی وجود دارد.
برومندی گفت: مراکز تحقیقاتی باید پاسخگوی مشکلات تولیدکنندگان باشند و نیاز سال‌های آتی بازارهای جهانی را شناسایی کنند و نتایج تحقیقات خود را در قالب برنامه‌های قوی ترویجی عملیاتی کنند تا محصولاتی رقابت پذیر و صادراتی برای خودکفایی کشور تولید شود.
وی ادامه داد: نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار برای واردات چهار گیاه دارویی هزینه می شود و انجام طرح‌های تحقیقاتی در این حوزه ضروری است.
وی با اشاره به اینکه در تولید بیشتر میوه ها خودکفا هستیم و علاوه بر تامین نیاز کشور ، این محصولات صادراتی است،ادامه داد: سال گذشته بخش کشاورزی ۶ میلیارد دلار ارزآوری برای کشور داشت که از این میزان ۳.۲ میلیارد دلار آن مربوط به باغبانی بود.
برومندی بیان کرد: صادرات محصول پسته به تنهایی معادل ۲۰ درصد درآمد نفتی برای کشور ارزآوری داشته است.
در شرایطی که به دلیل تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی، بخش‌های مختلف با رشد منفی مواجه بوده‌اند اما بخش کشاورزی رشد مثبت داشته است.
وی با تاکید بر اینکه بخش باغبانی کشور علاوه بر تامین نیاز داخلی در سبد صادراتی کشور نیز قرار دارد و ارز آور است، گفت: این امر نشان دهنده این است که بخش باغبانی در زمینه امنیت غذایی نقش بسیار مهمی دارد.
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه هنوز از همه ظرفیت‌های علمی در بخش‌های تخصصی استفاده نشده است، افزود: استادان دانشگاهی و علمی در حوزه باغبانی داریم که هم تراز با دانشمندان هسته‌ای هستند و می‌توانند همچنان نقش آفرینی کنند، به صورت شبانه روزی در تلاش هستند و زحمات این مجموعه باعث شده ما امروز در تولید بسیاری از محصولات با در نظر گرفتن توسعه پایدار در بخش کشاورزی با دنیا رقابت کنیم.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید محصولات باغبانی صادرات محور است، گفت: ما چهار محصول باغبانی شامل موز، انبه، نارگیل و آناناس را وارد می کنیم و این محصولات در برخی سال‌ها تا ۱۵ هزار میلیارد تومان واردات دارد.
وی ادامه داد: موز به تنهایی باعث خروج ۴۰۰ میلیون دلار ارز از کشور می‌شود.
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: سال گذشته چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تن سیب در کشور تولید شده و ۸۸۵ هزار تن از این میزان صادر شده است و تولید خرما سالانه ۳۰۰ میلیون دلار علاوه بر تامین نیاز داخلی، ارزآوری دارد.
وی با اشاره به اینکه ایران رتبه چهارم تولید کیوی را در دنیا دارد، اضافه کرد: این محصول ۱۰۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری دارد و با توجه به وضعیت ایتالیا می توانیم در جایگاه سوم دنیا قرار بگیریم.
برومندی با اشاره به اینکه بیش از ۵۲ درصد از حوزه کشاورزی باغبانی است، بیان کرد: ضریب مکانیزاسیون کشور ۱.۸ اسب بخار در هکتار است و ضریب مکانیزاسیون بخش باغبانی ۲۳ صدم درصد است و از این نظر در بخش باغبانی ضعیف هستیم و کمتر به این بخش توجه شده است.
وی افزود: از سه میلیون هکتار باغ در کشور، یک میلیون هکتار باغ فرسوده است و آب و خاک بدون هیچ بازده اقتصادی مصرف می‌شود.
برومندی اظهار داشت: از سوی دیگر در تولید نهال که یک نیاز اساسی در حوزه باغبانی مدرن است ضعیف هستیم، در حالی‌که سال گذشته از ۶۵ میلیون اصله نهال، ۲ و نیم میلیون آن گواهی شده بود.
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی، فعال شدن شورای قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک در مجلس را از اقدامات مثبت مجلس به‌ویژه کمیسیون کشاورزی عنوان کرد.
برومندی ، برنامه تحولی با رویکرد جهادی را در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد و ادامه داد: این برنامه تحولی نیازمند برنامه ریزی و ریل گذاری در برنامه هفتم است.
وی تاکید کرد: به کشاورزی باید به‌ عنوان حوزه‌ای که تخصیص اعتبار در آن مانند سرمایه گذاری بلند مدت برای امنیت غذایی است، نگاه شود.
برومندی تصریح کرد: ۲۵۰ میلیارد تومان امسال به معاونت باغبانی تخصیص یافته و در بودجه سال آتی اگر کمتر از یک‌هزار میلیارد تومان باشد، نباید صحبتی از کشاورزی کرد.

نمایشگاه گل‌های داودی در پژوهشکده گل و گیاهان زینتی در محلات،  با ارائه یک‌هزار رقم گل امروز با حضور نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی، معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی، رئیس مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی و جمعی از مسئولان محلی گشایش یافت.

این نمایشگاه از امروز تا ۱۵ آبان ماه در پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی در محلات دایر است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha