علائم شدید کرونا میکروبیوم دهان را تغییر می‌دهد

تهران- ایرنا- مطالعات اخیر محققان دانشکده پزشکی ماساچوست نشان می‌دهد میکروبیوم دهان مبتلایان به کرونا که علائم شدیدی را تجربه می‌کنند، متفاوت است و این افراد باکتری‌های بیشتری دارند.

به گزارش روز سه‌شنبه گروه آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، افرایش باکتری‌های دهانی مبتلایان به کووید شدید می‌تواند عامل ایجاد التهاب در این بیماران باشد.

محققان دلیل قطعی تغییر میکروبیوم دهان مبتلایان به کووید را نمی‌دانند، ولی احتمال می‌دهند سیستم ایمنی به دلیل کرونا بیش از حد تحریک شود و این فعالیت حتی پس از بهبودی نیز ادامه می‌یابد. از طرفی محققان احتمال می‌دهند تغییر میکروبیوم دهان و به تبع آن التهاب، در طول دوره بیماری نیز نقش داشته باشد.

میکروبیوم دهان نیز مانند میکروبیوم موجود در پوست و روده، نقش مهمی در سلامتی ایفا می‌کند. میکروبیوم دهان شامل صدها گونه مختلف باکتری است. دهان دروازه سیستم گوارشی است و باکتری‌های آن می‌توانند در تمام سیستم گوارشی نقش بازی کنند. عدم تعادل در باکتری‌های دهان می‌تواند منجر به التهاب و بیماری شود. عدم تعادل باکتری‌های دهان یک عامل موثر در  ایجاد بیماری های لثه است و حتی می‌تواند در میکروبیوم روده نیز نقش داشته باشد.

ادامه مطالعات نشان می‌دهد زمانی که علائم بیماری کرونا طولانی و شدید می‌شود، میکروبیوم وارد مرحله التهابی می‌شود.
محققان احتمال می‌دهند با تغییر میکروبیوم دهان می‌توان علائم کرونا را تا میزان زیادی کنترل کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha