آلوده ترین روز پکن از زمان لغو محدودیت استفاده از سوخت فسیلی

تهران- ایرنا - پایتخت چین امروز آلوده ترین روز خود را از ماه مه و در پی احیای تصمیم دولت این کشور برای تقویت تولید و مصرف سوخت های فسیلی پشت سر گذاشت.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روزنامه « استریت تایمز » سنگاپور، براساس اطلاعات رسیده تجمع ذرات معلق خطرناک به عدد ۱۵۱ رسیده است. در همین حال طبق گفته مقامات رسمی چین کیفیت هوا  روی عدد ۱۸۲ ایستاده که گستره " آلودگی متوسط " را نشان می دهد. 

چالش هایی که پکن برای به تعادل رساندن نیاز به سوخت های فسیلی از جمله زغال سنگ برای گرم نگه داشتن منازل از یک طرف و نگهداری رشد اقتصادی از سوی دیگر با  هدف ممانعت از تغییرات اقلیمی و حفظ هوای پاک دستکم برای بازی های زمستانی المپیک که در ماه فوریه آغاز می شود با آن مواجه شده، بسیار زیاد است. 

دولت به دنبال حل مشکلات بحران انرژی است و برخی اقتصاددانان هشدار دادند خطراتی برای رشد اقتصاد چین وجود دارد.

ماه گذشته دولت از برنامه های خود برای محدود کردن استفاده از سوخت های فسیلی در پکن و استان همسایه « هبی » و دیگر شهرهایی که کانون اصلی زغال سنگ، فولاد و نفت می باشند خبر داده بود. این اقدام در راستای آمادگی برای بازی های المپیک است. همانطور که پکن در سال ۲۰۰۸ میزبان بازی های تابستانی المپیک بود و کارخانه های اطراف این شهر تعطیل شده بودند، قرار است برای دستابی به اهداف هوای پاک مشابه آن زمان اقدامات مشابهی انجام شود. 

دولت چین درباره حساسیت عمومی درباره آلودگی هوا بسیار حساس است و یکی از مهم ترین اولویت های خود را مسئله آلودگی هوا قرار داده است.

در سال های اخیر دولت چین در زمینه بهبود کیفیت هوا به پیشرفت های چشمگیری با سیاست محدود کردن استفاده از سوخت های فسیلی در پکن و شهرهای اطرافش دست یافته بود. در ژوئیه ۲۰۱۸، سطح آلودگی میانگین به ۴۴ میکروگرم ذرات معلق در یک متر مربع رسیده بود که کمترین گزارش از سال ۲۰۰۸ بود. 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha