۳ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۴۷
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84517051
۰ نفر

برچسب‌ها

قطر نا امید از خرید پهپادهای پیشرفته آمریکایی

تهران-ایرنا-  روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داد که قطر از اقدام دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در تعلل در رسیدگی به تقاضای خرید پهپادهای پیشرفته از آمریکا ابراز ناامیدی کرده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، این روزنامه آمریکایی افزود: دولت قطر رسما درخواست خرید چهار پهپاد «ام کیو۹ بی» (MQ-۹B) را از آمریکا داده است.

مقامات قطری می گویند قصد دارند از این پهپادها در عملیات نظارت بر تاسیسات گاز طبیعی و رصد فعالیت تروریست ها در منطقه استفاده می کند.

یک مقام قطری به روزنامه وال استریت ژورنال گفت: این ناامیدی از طرف کشور ما به دلیل این است که اشاره واضحی به این موضوع نشده که علت تاخیر در رسیدگی به درخواست ما چیست. عملیات اخیر تخلیه نیروها در افغانستان ثابت کرد که قطر همیشه آماده حمایت از متحدان خود با هدف تامین ثبات و امنیت منطقه است.

قطر متحد کلیدی آمریکا در عملیات خروج نیروهای این کشور از افغانستان بوده و میزبان هزاران مهاجر است و نقش میانجی را در مذاکرات با طالبان دارد.

به نوشته وال استریت ژورنال مقامات آمریکایی و قطری گفته اند که پهپادها که حدود ۶۰۰ میلیون دلار ارزش دارند قطر را از نظر دفاعی در منطقه قوی تر خواهد کرد.

براساس گزارش وزارت خارجه آمریکا، قطر بعد از عربستان، دومین خریدار بزرگ تجهیزات نظامی آمریکا در برنامه فروش نظامی خارجی این کشور است.

آمریکا امیدوار است با وجود خارج کردن نیروهایش از افغانستان به بهانه جلوگیری از نفوذ چین، نفوذ خود را در منطقه خلیج فارس حفظ کند. قطر با درخواست چین برای همکاری نزدیک تر در سال ۲۰۱۸ مخالفت کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha