هشدار سازمان ملل متحد درباره مرگ میلیون ها  افغان ها بر اثر گرسنگی

تهران- ایرنا - یکی از مقامات ارشد سازمان ملل متحد هشدار داد میلیون ها افغان از جمله کودکان ممکن است بر اثر گرسنگی در این کشور جان خود را از دست بدهند مگر اینکه اقدامات فوری در راستای اجتناب از این وضعیت صورت بگیرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از رویترز، «دیوید بیسلی » مدیر اجرایی برنامه غذای جهانی ( WFP ) مل متحد اعلام کرد ۲۲ ملیلون  و ۸۰۰ هزار نفر، یعنی بیش از نیمی از جمعیت ۳۹ میلیون نفری افغانستان با مسئله جدی ناامنی غذایی مواجه هستند که ادامه آن به گرسنگی و قحطی در این کشور منجر خولاهد شد. این رقم ۲ ماه پیش ۱۴ میلیون نفر بوده است. 

وی در گفت وگو با این خبرگزاری گفت: « کودکان خواهند مرد، مردم با قحطی و گرسنگی رو به رو خواهند شد و شرایط وخیم تر خواهد شد. آنچه پیش بینی می کردیم درست از آب درآمد. کابل به سرعت سقوط کرد و اقتصاد این کشور زودتر از آنچه تصور می کردیم فروپاشید. بعید می دانم رهبران دنیا متوجه وضعیت موجود باشند.» 

بیسلی افزود: منابع مالی باید برای کمک به تامین کمک های بشردوستانه در دسترس قرار بگیرند و آزاد شوند تا مردم این کشور زنده بمانند. 

سازمان ملل متحد در حالی خواستار آزادسازی دارایی های مالی افغانستان به منظور تلاش های بشردوستانه شد که یکی این مقام ارشد آن هشدار داد میلیون ها نفر از مردم افغانستان از جمله کودکان در معرض خطر مرگ ناشی از گرسنگی می باشند و اگر اقدامات فوری در این راستا انجام نشود شاهد فاجعه انسانی خواهیم بود. 

افغانستان از ماه اوت و با به قدرت رسیدن گروه طالبان در شرایط بحرانی به سر می برد. مسئله بحران غذا نیز با توجه به شرایط بد اقلیمی از قبل وخیم تر شده است. 

براساس این گزارش، آژانس غذای سازمان ملل متحد به ۲۲۰ میلیون دلار در ماه نیاز دارد تا مواد غذایی نزدیک به ۲۳ میلیون نفر را که در آستانه زمستان بسیار آسیب پذیر می باشند را تامین کند.

بسیاری از مردم افغانستان دارایی های خود را برای خریدن غذا می فروشند. دولت موقت طالبان نیز قادر به پرداخت پول به شهروندان نیست و مردم شهرنشین این کشور برای نخستین بار مانند مردم مناطق روستایی با بحران ناامنی غذایی مواجه شدند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha