روسیه در نشست کشورهای همسایه افغانستان در تهران شرکت می کند

مسکو- ایرنا - ضمیر کابولوف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان اعلام کرد که روسیه در نشست کشورهای همسایه افغانستان در تهران شرکت خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، کابولوف که ریاست اداره دوم آسیای وزارت خارجه روسیه را برعهده دارد روز دوشنبه به خبرگزاری ریانووستی گفت که روسیه در کنفرانس افغانستان در ایران که روز ۲۷ ماه اکتبر برگزار خواهد شد، شرکت می کند. 

وی افزود: مقدمات سخنرانی سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در این کنفرانس فراهم می شود. 

 نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان روز چهارشنبه هفته آتی فرصتی برای معرفی قابلیت‌های «سیاست همسایگی» برای بازکردن گره هایی است که مردم منطقه با آنها مواجه هستند و طبیعتا ایران با کمک همسایگان افغانستان همه امکانات خود را برای موفقیت نشست چهارشنبه بکار خواهد گرفت.

پیش از این، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه گفته بود که تهران ۵ آبان برابر با ۲۷ اکتبر میزبان نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان خواهد بود.

خطیب زاده در این باره گفت: در تهران میزبان وزرای خارجه کشورهای همسایه (۶ کشور همسایه افغانستان به اضافه روسیه) افغانستان به صورت حضوری خواهیم بود. این نشست یک روزه خواهد بود. دستور کار نشست تهران ادامه گفت‌وگوهایی است که در دور اول به صورت مجازی برگزار شد. محور مذاکرات این نشست کمک به تشکیل دولت فراگیر و برقراری صلح و ثبات در افغانستان متمرکز خواهد بود.

هفته گذشته نیز نشست مسکو که با حضور نمایندگان ۱۰ کشور از جمله ایران درباره افغانستان برگزار شد با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد.

 شرکت‌کنندگان در نشست مسکو که روز چهارشنبه برگزار شد در بیانیه‌ای مشترک ضمن تأکید بر احترام به حاکمیت و استقلال افغانستان بر تمایل مشترکشان برای ترویج امنیت در افغانستان و نقش‌آفرینی در ثبات منطقه‌ای تأکید کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha