تعطیلات کشور  برای رونق گردشگری نیازمند ساماندهی است

اصفهان- ایرنا - مشاور عالی رییس اتاق بازرگانی اصفهان خواستار افزایش تعطیلات کشور به‌منظور رونق صنعت گردشگری شد و گفت: اگر چه ایران به نسبت کشورهای دیگر بیشترین تعطیلات مناسبتی را دارد اما نیازمند سازماندهی برای رونق گردشگری است.

علی کرباسچی‌زاده  روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اینک از ۱۱۴ شهر در دنیا، ۲ روز پایانی هفته در ۱۰۲ شهر تعطیل و تنها در ۱۲ کشور یک روز پایان هفته تعطیل است و این نشان می‌دهد آن ۱۰۲ کشور به اشتباه نرفتند.

وی بابیان اینکه تجمیع تعطیلات در ایران بین ۱۲۰ تا ۱۲۹ روز است، ادامه داد: ۵۲ روز تعطیلات آخر هفته را تشکیل می‌دهد و مابقی تعطیلات مناسبتی است.

وی خواستار تقسیم تعطیلات متمرکز در تابستان و عید نوروز به تعطیلات غیر متمرکز در طول سال شد و ادامه داد: تعطیلات باید فصلی شود و اینکه در هشت ماه تعطیلات نداریم و تنها در ۲ مقطع زمانی باسیلی از جمعیت گردشگران مواجهیم  دچار نوعی به‌هم‌ریختگی در اقامتگاه‌ها و حمل‌ونقل و زیرساخت‌های گردشگری می‌شویم.

کرباسچی زاده در خصوص این شبهه که تعطیلات زیاد چرخه اقتصادی را دچار اشکال می‌کند نیز گفت: کمترین زمان کار مفید هر نیروی کار در ایران در مقایسه با دنیابین ۲۰‌تا ۷۰ دقیقه برآورد شده است که  اگر از استراحت و آرامش کافی برخوردار باشند از بهره‌وری بالایی در عملکرد آن‌ها مواجه خواهیم بود.

مشاور عالی رییس اتاق بازرگانی اصفهان به اهمیت گردشگری اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: امروزه از هر ۱۱ فرصت شغلی یک شغل مستقیم و  ۹ درصد تولید ناخالصی ملی و ۶ درصد صادرات جهانی با گردشگری شکل می‌گیرد.

وی بابیان اینکه گردشگری در تأثیر دوستی بین ملت‌ها نقش‌آفرین است، اضافه کرد: باوجودی که ایران ارزان‌ترین کشور در مقام‌مقایسه با کشورهای ایالات‌متحده عربی، مالزی و ترکیه است اما کمترین میزان بهره‌وری را از صنعت گردشگری و اشتغال‌زایی را دارد.

وی گفت : تاکنون در کشور فقط ۳ میلیارد دلار در حوزه گردشگری تولید محتوا شده و کارهای مطالعاتی صورت گرفته است.

استان اصفهان با پنج میلیون نفر جمعیت به‌عنوان قطب گردشگری جهان و ایران، بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی شناسایی شده دارد که از میان آنها افزون بر یک‌هزار و ۸۰۰ اثر ثبت ملی شدند.

هفت اثر از آثار تاریخی اصفهان به نام‌های میدان نقش جهان، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع و سه قنات به نام‌های وزوان، مزدآباد و مون به ثبت جهانی رسیده و کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی است.

اصفهان حدود ۱۵۰ هتل، ۴۴۴ اقامتگاه بومگردی، ۷۰ هتل سنتی، ۱۵۰ خانه مسافر و ۲۳۰ مهمانپذیر و افزون بر ۳۵ هزار تخت دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha