پیش بینی خبرگزاری فرانسه از پیروزی میرضیایف در انتخابات ازبکستان

تهران - ایرنا - خبرگزاری فرانسه از پیروزی آسان شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان در انتخابات روز یکشنبه این کشور خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، این رسانه فرانسوی افزود: میرضیایف نخست وزیر سابق ازبکستان در سال ۲۰۱۶ و پس از مرگ اسلام کریم‌اف به مقام ریاست جمهوری رسید. میرضیایف با اجرای برنامه موسوم به "ازبکستان جدید" کسب اعتبار کرده است. در چهارچوب این برنامه،‌ سیستم کار اجباری به جا مانده از زمان شوروی به پایان رسیده و آزادی‌های محدود رسانه‌ای ایجاد شده است.

این رسانه غربی افزود: میرضیایف هم مانند کریم‌اف اصلاحات سیاسی را به حاشیه برده است. در انتخابات روز یکشنبه او با چهار رقیب از میان چهره‌های سیاسی وفادار به حکومت از احزاب حاضر در پارلمان رو به رو شد و انتظار می‌رود به آسانی برای یک دوره پنج ساله دوم به ریاست جمهوری انتخاب شود. برخی مخالفان سیاسی ازبک در گفتگو با خبرگزاری فرانسه ادعا کردند که این انتخابات نمایشی بوده است. در حالی که هنوز نتایج رسمی انتخابات ازبکستان اعلام نشده بود، برخی گزارشها حاکی است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه انتخاب مجدد میرضیایف را تبریک گفته است. 

میزان مشارکت مردم ازبکستان در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه بیش از ۸۰ درصد اعلام شده است. کمیسیون مرکزی انتخابات اعلام کرد که حدود ۱۶ میلیون و ۳۷ هزار نفر رای داده اند. حوزه های رای گیری ساعت ۸ شب یکشنبه بسته شد و رای گیری به پایان رسید.

بهرام کوچکاروف معاون کمیسیون انتخابات ازبکستان اعلام کرد که انتخابات معتبر است چرا که برای اعتبار انتخابات میزان مشارکت باید حداقل ۳۳ درصد باشد.

سرگئی لبدوف رئیس هیات ناظر انتخاباتی کشورهای مستقل مشترک المنافع نیز اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان باز و دموکراتیک بوده و نامزدها فرصت خوبی برای فعالیتهای انتخاباتی داشته اند.

رای گیری برای انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان صبح روز یکشنبه آغاز شد. بر اساس پیش بینی ها «شوکت میرضیایف» رئیس جمهوری کنونی این کشور، بخت نخست پیروزی در انتخابات و قرار گرفتن در این سمت برای دومین دوره متوالی است.

۱۰ هزار و ۷۶۰ شعبه اخذ رای در ساعت هشت صبح یکشنبه به وقت محلی درهای خود را به روی رای دهندگان باز کردند و روند رای گیری تا ساعت هشت شب ادامه یافت. 

حدود ۲۱ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن بودند که از این تعداد ۱۹.۸۶ میلیون نفر برای شرکت در انتخابات ثبت نام کردند و نامزد پیروز باید بیش از ۵۰ درصد آرا را کسب کند و میزان مشارکت هم نباید کمتر از ۳۳ درصد باشد.

پنج نامزد از احزاب رسمی در این انتخابات ثبت نام کردند اما به گفته ناظران «شوکت میرضیایف» ۶۴ ساله از حزب لیبرال دموکرات ازبکستان، بزرگترین حزب این کشور، شانس بیشتری برای پیروزی در این انتخابات  دارد.

رای‌دهندگان باید رئیس جمهور را از بین پنج نامزد شامل «نرذالله آبلامراداف» از حزب اکولوژیک ازبکستان، «بهرام عبدالحلیم اف» از حزب سوسیال دموکراتیک «عدالت» ، «مقصوده وارث‌اوا» از حزب دموکراتیک خلق ازبکستان، «شوکت میرضیایف» از حزب لیبرال دموکراتیک ازبکستان و «علیشیر قادراف» از حزب دموکراتیک ازبکستان «ملی تیکلانیش» انتخاب کنند. جمعیت ازبکستان بیش از  ۳۵میلیون نفر است که ۱۹ میلیون و ۸۵۹ هزار و۱۲۷ نفر آنها واجد شرایط رای دادن هستند.

بیش از ۶۴ هزار ناظر داخلی و ۹۷۰ ناظر بین المللی از حدود ۵۰ کشور از سازمان های مختلف از جمله کشورهای مشترک المنافع ، سازمان امنیت و همکاری اروپا ، سازمان همکاری شانگهای، سازمان همکاری اسلامی و سازمان جهانی نهادهای انتخاباتی،  بر این دوره از انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان نظارت کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha