قوانین جدید چین؛ کاهش مشق شبانه و افزایش مسئولیت پذیری والدین

تهران- ایرنا- چین در حال تدوین قانونی است که بر اساس آن، والدین مسئول جلوگیری از اعتیاد فرزندان زیر سن قانونی به اینترنت و همچنین محافظت از آنها در برابر فشارهای بیش از حد تحصیلی هستند. این قانون همچنین می گوید اگر فرزندان خردسال مرتکب جرم شوند، والدین آنها توبیخ می شوند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، این قانون که تحت عنوان پیش نویس قانون ارتقاء آموزش خانواده در کنگره خلق چین تصویب شده است مرز بین آموزش خانواده و مدرسه را مشخص کرده و به طور خاص والدینی را مورد هدف قرار می دهد که یا فرزندان خود را بیش از حد تحت فشار قرار می دهند و افراط می کنند یا در پرورش آنها سستی می کنند.

کارشناسان آموزشی در چین معتقد هستند که این قانون می تواند به اجرای سیاست جدید "کاهش دوگانه" چین کمک کند که هدف آن کاهش بار مشق شب و تدریس خصوصی خارج از مدارس برای دانش آموزان خردسال است.

آموزش خارج از مدارس در چین در سال های اخیر به شدت مورد توجه والدین قرار گرفته و فضای سنگینی بر دانش اموزان تحمیل می کند به طوری که آنها حتی در روزهای شنبه و یکشنبه که جزو روزهای تعطیل است در کلاس های آموزشی خارج از مدارس حضور داشته و فرصتی برای فراغت ندارند.

این اقدام علاوه بر اینکه هزینه مالی زیادی بر خانواده ها تحمیل می کند، باعث می شود فشار درسی و حتی روانی زیادی بر دانش آموزان این کشور هم وارد شود به طوری که آنها وقت کمتری برای سایر فعالیت های روزانه مانند بازی و تفریح دارند.

یکی از کلاس هایی که به صورت جدی مورد توجه والدین و دانش آموزان چینی قرار گرفته، کلاس یادگیری زبان های خارجی از جمله انگلیسی است. تب یادگیری زبان انگلیسی به حدی در چین بالاست که جزو برنامه های اصلی مهد کودک های این کشور محسوب می شود. کلاس های اموزش نقاشی، موسیقی و ورزش هم در رده های بعدی قرار دارند.

زانگ تیوی سخنگوی کمیسیون قانونگذاری کمیته دائمی کنگره خلق چین در مورد این قانون گفت: در پاسخ به والدینی که بار آموزشی بیش از حدی را بر فرزندان خردسال خود تحمیل می کنند، در پیش نویس سوم مقررات مربوطه را اضافه کردیم که بر اساس آن تمهیداتی برای کاهش اضطراب والدین در مورد آموزش فرزندان در نظر گرفته شده است.

این پیش نویس تصریح می کند که خانواده ها در مساله آموزش باید به الگوهای رشد جسمی و روانی و تفاوت های فردی خردسالان احترام بگذارند. همچنین طبق این پیش نویس، موسسات آموزشی مجاز به ارائه آموزش های سودآور نیستند و افرادی که از محدوده مشاغل مجاز خود فراتر روند، مجازات خواهند شد.

در این پیش نویس قانون، همچنین مشخص شده است که دولت های محلی برای کاهش بار مشق شب و بار آموزشی دانش آموزان خارج از مدارس اقدام خواهند کرد.  

همچنین والدین یا سرپرستانی که در انجام وظایف آموزش خانواده خود کوتاهی کرده یا آن را به اشتباه انجام دهند، مسئولیت قانونی خواهند داشت. در صورت رفتار نادرست یا ارتکاب جنایت توسط کودکان، سرپرستان خانوار مورد توبیخ قرار می گیرند و آنها باید دوره راهنمای آموزش خانواده را بگذرانند.

شیونگ پژوهشگر آکادمی علوم اجتماعی شانگهای و کارشناس ارشد انجمن تحقیقات آموزش خانواده شانگهای در این مورد می گوید: این قانون با تأکید بر اهمیت آموزش خانواده، والدین را مهمترین عامل در آموزش فرزندان خود می داند. بنابراین آنها باید بیشتر مراقب فرزندانشان باشند و میان درس و سایر فعالیت های مورد نیاز کودکان تعامل ایجاد کنند.

از سوی دیگر با توجه به مشکلاتی که خانواده های کودکان عقب مانده ذهنی با آن روبرو هستند، پیش نویس مذکور می گوید دولت های محلی نیاز است به این خانواده ها کمک کنند.

این پیش نویس همچنین تأکید می کند که قانون حمایت از خردسالان و قانون مبارزه با خشونت خانگی باید به صورت برابر عمل شود تا از اقدامات آموزشی اشتباه و خشونت خانگی بیشتر جلوگیری شود.

اگرچه این پیش نویس مسئولیت و مرزهای رفتار والدین در تربیت فرزندان خود را از دیدگاه قانونی مشخص می کند اما می توان گفت بیشتر بر حمایت و تشویق والدین برای آموزش صحیح فرزندان خود تمرکز می کند نه اینکه صرفاً محدودیت های اجباری را بر آنها تحمیل کند زیرا مداخله بیش از حد در آموزش خانواده، با فرهنگ سنتی چین مطابقت ندارد.

در ماه های اخیر هم وزارت آموزش و پرورش چین ساعات بازی های آنلاین را برای خردسالان محدود کرده و به آنها اجازه می دهد فقط در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه به مدت یک ساعت آنلاین بازی کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha