عراق، ترکیه و افغانستان بزرگترین مقصد صادراتی محصولات نانویی ایران

تهران- ایرنا- ستاد ویژه توسعه فناوری نانو اعلام کرد: ۴۱ کشور متقاضی محصولات نانویی شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق ایرانی هستند اما از نظر ارزش صادرات، بیشترین میزان صادرات نانویی ایران به ترتیب به کشورهای عراق، ترکیه و افغانستان با ارزش حدود پنج میلیون دلار برای هر کشور تعلق دارد.

به گزارش روز دوشنبه گروه آموزش ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گسترش برنامه‌های صادراتی این ستاد به ویژه در سال‌های اخیر، سبب شد تا بستر ورود کالا، تجهیزات و خدمات حوزه فناوری نانو ایران به بازارهای جهانی فراهم شود؛ به طوری که کشورهای ازبکستان، گرجستان و آذربایجان در رتبه‌های بعدی صادرات محصولات نانویی ایران  قرار دارند.

در سال های اخیر به دلیل مشکلات ناشی از نوسانات ارزی و همچنین موانع صادراتی مرتبط با تحریم، صادرات کالاهای نانویی ایران به کشورهای دیگر کاهش یافت و حدود ۶ درصد از کل بازار فناوری نانوی ایران را تشکیل می‌دهد. این رقم مربوط به صادرات رسمی کالاها است.

۴۱ کشور خریدار محصولات نانویی ایران‌ساخت هستند. در حوزه‌های صنعتی مختلف، بیشترین سهم صادرات محصولات نانوی ایران (حدود ۴۸ درصد) مربوط به حوزه ساخت‌وساز است که رقمی حدود ۶/۱۰ میلیون دلار را به خود اختصاص داده است. در رتبه های بعدی به ترتیب اپتوالکترونیک با ۲۳ درصد، دارو و سلامت و پلیمر و کامپوزیت با هفت درصد و نساجی با ۶/۵ درصد قرار دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha