۳ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۳۷
کد خبرنگار: 2186
کد خبر: 84516724
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

رنگ آبی کرونایی از مازندران پاک شد

ساری - ایرنا - روند افزایشی شیوع کرونا در مازندران که از ۱۰ روز پیش شروع شده بود طی 48 ساعت گذشته سرعت بیشتری گرفته است به گونه‌ای که نه تنها رنگ آبی را به طور کلی از جغرافیای استان پاک کرده ، بلکه پنج شهرستان را در وضعیت نارنجی یا پرخطر قرار داده است.

به گزارش ایرنا ، براساس تازه‌ترین ارزیابی نرم‌افزار ماسک مربوط وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی وضعیت کرونایی بابلسر، میاندرود و سیمرغ که تا ۲ روز پیش آبی بود اکنون به رنگ زرد تغییر کرده است.

همچنین وضعیت کرونایی شهرستان های قائمشهر، جویبار، سوادکوه و تنکابن نیز از زرد به نارنجی تغییر کرده است. پیش از این تنها شهرستان نور در مازندران دارای وضعیت نارنجی بود.

رنگ آبی کرونایی ابتدای امسال از مازندران خارج شده بود و پس از پشت سر گذشتن دو موج پی درپی چهارم و پنجم از اول مهر ماه به نقشه کرونایی مازندران بازگشته بود. تداوم روند کاهشی در ماه مهر سبب شد تا هفت شهرستان مازندران به وضعیت آبی برسند ولی عادی انگاری و برگزاری نشست های جمعی مانند عروسی و عزا سبب شد تا اکنون دیگر هیچ منطقه ای در مازندران رنگ آبی نداشته باشد.

طبق ارزیابی سامانه ماسک هم اکنون وضعیت شهرستان های گلوگاه، بهشهر، نکا، ساری، سوادکوه شمالی، میاندرود، سیمرغ، بابلسر، آمل، بابل، محمودآباد، نوشهر، چالوس، رامسر، فریدونکنار، عباس آباد و کلاردشت هم زرد ارزیابی شده است.

رنگ آبی در فرهنگ ستاد مقابله با کرونا به معنی خطر کم و ۲ بیمار بستری به ازای هر یکصد هزار نفر جمعیت را نشان می دهد. رنگ زرد هم به معنای خطر متوسط محسوب می شود. مناطقی که بیشتر از بین چهار تا ۶ نفر از میان هر یکصد هزار نفر بیمار کووید ۱۹ بستری به صورت روزانه داشته باشند با وضعیت زرد تعریف می شوند.

رنگ نارنجی به معنای وضعیت کرونایی پرخطر است. آمار روزانه بستری بیشتر از ۶ نفر از میان یکصد هزار نفر جمعیت آن منطقه را در وضعیت نارنجی تعریف می کند. همچنین رنگ قرمز هم که از مدتی پیش از ایران رخت بربسته است ، وضعیت کرونایی " بسیار پرخطر " محسوب می شود.

پایان رنگ آبی کرونایی و تغییر وضعیت پنج شهرستان مازندران به نارنجی در حالی است که طی دو هفته گذشته مسئولان استان از استاندار گرفته تا روسای دانشگاه های علوم پزشکی نسبت به تداوم روند افزایشی کرونا بر اثر عادی انگاری شهروندان هشدار داده بودند.

همچنین طبق تازه ترین گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل روز گذشته موارد بستری روزانه در بیمارستان های استان بار دیگر سه رقمی شد به گونه ای که در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر یکشنبه دوم آبان با بستری ۱۲۰ بیمار تازه مبتلا شده به کرونا، مجموع بستری شده ها در استان به ۴۲۵ نفر رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha