دورهمی فرزندان «مونک» در موزه‌ای ۱۱ طبقه

تهران- ایرنا- ۲۶ هزار و ۶۰۰ اثر از نقاشی های ادوارد مونک هنرمند سبک اکسپرسیونیست که آثارش را فرزندان خود می‌نامید و امیدوار بود همچون خانواده روزی به دور هم جمع شوند؛ در مکانی به وسعت ۱۱ طبقه گردآوری شدند تا بزرگترین موزه انفرادی یک هنرمند در جهان نام بگیرد.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، ادوارد مونک (Edvard Munch) نقاش اکسپرسیونیسم نروژی است که با اثر نمادین و روانشناختی خود با عنوان جیغ در تاریخ هنر جهان مشهور است.

مونک در ۱۸۶۳ در نروژ به دنیا آمد و از تاثیرگذارترین هنرمندان معاصر بر جنبش اکسپرسیونیسم بود که به تجسم مفاهیمی انتزاعی چون ترس، اضطراب، نومیدی و عشق در آثارش پرداخت. این هنرمند در سال ۱۹۴۴ در ۸۰ سالگی درگذشت.

دورهمی فرزندان «مونک» در موزه‌ای ۱۱ طبقه
خودنگاره ادوارد مونک

موزۀ جدید ادوارد مونک در اسلو که توسط معماری اسپانیایی طراحی شده به گفته مدیر موزه، بزرگترین موزه ای است که به آثار انفرادی یک هنرمند اختصاص یافته است.

پیش از این، آثار مونک در موزه ای قدیمی که در سال ۱۹۶٣ گشایش یافت، نگهداری می شد که اخیراً بسیار فرسوده شده بود و سرقت دو تابلوی نقاشی جیغ و مدونا در سال ۲۰۰۴، اعتبار این موزه را خدشه دار کرد.

این دو اثر که توسط دزدان مسلح به سرقت رفته بود، دو سال بعد توسط پلیس این کشور به موزۀ مونک بازگردانده شد و مسئولان این موزه برای حفظ این دو اثر، تدابیر امنیتی شدیدی به کار گرفتند و برنامه های احداث موزه جدید سرعت گرفت.

موزه جدید یک ساختمان مجلل و وسیع در مرکز اسلو است که ساخت این مجموعه حاشیه های زیادی ایجاد کرد.

شکل و نمای غیر معمول این ساختمان که توسط معماران اسپانیایی طراحی شده مورد انتقاد بسیاری از نروژی ها قرار گرفته است.

 تامی سوربو منتقد تاریخ هنر، این پروژه را با عناوین آلودگی اسلو و فاجعه مورد انتقاد قرار داده و معتقد است که لابی شبیه فرودگاه، انبار، هتل یا ساختمان تجاری است. در مورد کرکره های زمخت و همچنین انتخاب رنگ و مصالح هیچ منطقی وجود ندارد که نشان دهد این مکان آثار یکی از بزرگترین هنرمندان جهان را در خود جای داده است.

دورهمی فرزندان «مونک» در موزه‌ای ۱۱ طبقه

اما مدیریت این پروژه می گوید که موزه باید مردم را به همان شیوه ای که هنر مونک در زمان خلق اثر هنری تحریک کرد، عمل کند و این مجموعه چنین است و حضور کرکره های فلزی که بسیار مورد انتقاد قرار گرفته است، می تواند دزدان را منصرف کند و من می توانم به همه اطمینان دهم که سرقت در اینجا رخ نخواهد داد.

ساختمان جدید با ۱۳ طبقه بیش از ۲۶۰۰۰ متر مربع مساحت دارد و برای ساخت آن ۲۶۰ میلیون دلار هزینه شده است.

موزه مونک توسط پادشاه و ملکه نروژ افتتاح شد و پیش بینی می شود که این مکان محلی برای حضور گردشگران شود و  انتظار می رود سالانه بیش از یک میلیون نفر از این موزه بازدید کنند.

دورهمی فرزندان «مونک» در موزه‌ای ۱۱ طبقه
موزه مونک توسط پادشاه و ملکه نروژ ۳۰ مهر افتتاح شد

درهای ورودی موزه به یک فضای عمومی باز می شود که در آن فروشگاه هدیه، کافه و رستوران قرار دارد و ۱۱ سالن نمایشگاهی یکی روی دیگری قرار گرفته و برای ورود به آن مکان بلیت نیاز است.

دورهمی فرزندان «مونک» در موزه‌ای ۱۱ طبقه
فروش کالاهای مرتبط با ادوارد مونک در لابی موزه اختصاصی این هنرمند

از آثار برجسته این نمایشگاه می توان به نقاشی دیواری The Sun اشاره کرد که در یک اتاق بلند همراه با چند نقاشی دیواری دیگر به نمایش گذاشته شده است که مونک برای سالن تشریفات دانشگاه اسلو کشیده بود.

بخش مهمی از آثار این موزه متعلق به کلکسیون شخصی رولف استنرسن است که پیشتر در معرض نمایش عمومی قرار نگرفته است و همین امر به ویژگی این موزه افزوده است.

دورهمی فرزندان «مونک» در موزه‌ای ۱۱ طبقه

سه نسخه نقاشی، چاپ و طراحی از اثر جیغ در موزه وجود دارد که برای محافظت از آنها به طور همزمان نمایش داده می شود.

طبقه ۱۱ این موزه، به مجموعه هنری از هنرمندان نروژی همچون Kai Fjell ، Ludvig Karsten ، Rolf Nesch و Jakob Weidemann اختصاص دارد که با الهام از آثار مونک کشیده شدند.

نمایشگاه موقتی از آثار تریسی امین (Tracey Emin) هنرمند مشهور بریتانیایی که از مونک الهام گرفته با عنوان تنهایی روح در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

دورهمی فرزندان «مونک» در موزه‌ای ۱۱ طبقه
اثر تریسی امین شامل رختخوابی به هم ریخته با ملحفه‌ای کثیف و کف اتاقی مملو از اشیاء

 مونک همیشه آرزو می‌کرد آثارش مورد استفاده دیگر هنرمندان قرار گیرد و تصمیم موزه برای نمایش آثار هنرمندانی که از مونک در خلق هنری بهره بردند در همین راستا ثابل قبول است.

موزۀ جدید ادوارد مونک که توسط معماری اسپانیایی طراحی شده از سه طرف توسط آب احاطه شده و منظره ای دیدنی را شکل داده است و بازدیدکنندگان می‌توانند با سوار شدن بر پله‌های برقی طولانی از مناظر شهری طبیعی این شهر دیدن کنند.

دورهمی فرزندان «مونک» در موزه‌ای ۱۱ طبقه
منظره ای که از روی پله های برقی موزه دیده می شود

مونک که مجرد بود و فرزندی نداشت؛ آثارش را فرزندان خود می نامید و امیدوار بود که این آثار همچون یک خانواده بتوانند در کنار هم جمع شوند.

موزه ادوارد مونک با ۲۶ هزار و ۶۰۰ اثر از نقاشی های این هنرمند  روز جمعه ۲۲ اکتبر مصادف با ۳۰ مهر، در اسلو افتتاح شد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha