هفتمین سمینار بین‌المللی ایران‌شناسی در دانشگاه پکن برگزار شد

تهران- ایرنا- هفتمین سمینار بین المللی دو روزه ایران‌شناسی با ابتکار مرکز پژوهش‌های فرهنگی ایران با همکاری مرکز پژوهش‌ ادبیات شرقی در دانشگاه پکن گشایش یافت.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از رادیو بین المللی چین، معاون دانشگاه پکن، مدیرکل همکاری های علمی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین و جمعی از استادان، محققان، اندیشمندان چین و ایران و  دانشجویان دانشگاه پکن در این سمینار حضور یافتند.

‌محمد کشاورز زاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین هم در توییتی نوشته بود در هفتمین همایش ⁧‫ایرانشناسی‬⁩ در دانشگاه پکن بیش از ۳۰ سخنران از دو کشور به بررسی مطالعات ایران در ⁧‫چین‬⁩ پرداختند.
‌او نوشت: زبان و ادبیات فارسی و مطالعات ایرانشناسی در دانشگاههای چین با اقبال عمومی مواجه شده است و توسعه رشته چین شناسی در ایران نیز می تواند پیوندهای دو ملت باستانی را تحکیم بخشد.

هدف از برگزاری این سمینار، ضرورت تبادل هیات های علمی در حوزه ایران‌شناسی، تلاش برای ارتقای فعالیت محققان چینی درباره ایران و ایجاد فرصت های بیشتر در زمینه مطالعات و تحقیقات درباره ایران برای محققان و ایران شناسان چینی اعلام شده است.

«وانگ بو» معاون دانشگاه پکن در مراسم افتتاحیه این سمینار با استقبال گرم از مقامات و دانشمندان ایرانی و مهمانان حاضر در این نشست، اعلام کرد: دوستی بین چین و ایران دارای سابقه طولانی است. بیش از دو هزار سال است که جاده ابریشم مردم چین و ایران را به هم پیوند داده است. امسال مصادف است با پنجاهمین سالگرد برقراری روابط رسمی چین و ایران و روابط دو کشور وارد مرحله جدیدی شده است.

وی ابراز امیدواری کرد که مرکز ایران‌شناسی دانشگاه پکن در گسترش همکاری و تبادلات دانشگاهی بین دو کشور نقش هدایت کننده ایفا کند.

«شی گوانگ» رئیس مرکز پژوهش‌های فرهنگ ایران و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه پکن هم طی سخنانی به پیشرفت های صورت گرفته در حوزه آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه پکن در چند دهه گذشته و نقش برجسته مرکز پژوهش‌های فرهنگ ایران در پژوهش و تبادلات فرهنگی و دانشگاهی بین دو کشور پرداخت و گفت که برگزاری هفتمین سمینار بین المللی ایران‌شناسی به گسترش تبادلات و همکاری فرهنگی و دانشگاهی دو کشور یاری خواهد کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha