حرف و حدیث های نتایج انتخابات عراق؛ در منزل نوری المالکی چه گذشت؟
تصویری از تجمع معترضان به نتایج انتخابات پارلمانی عراق پشت دروازه منطقه سبز بغداد

بغداد-ایرنا- کمیسیون انتخابات عراق می گوید زمانی بر نتایج انتخابات پارلمانی صحه خواهد گذاشت که فرایند رسیدگی به شکایت های انتخاباتی به اتمام رسیده باشد اما نمایندگان معترضان گردهم آمده در منزل رئیس ائتلاف دولت قانون این اقدام را کافی و قانع کننده نمی دانند.

به گزارش ایرنا، شامگاه دیروز، نوری المالکی در منزل خود میزبان سران و نمایندگان جریان های متعدد معترض به نتایج انتخابات پارلمانی بود.

در بیانیه مشترک این گروه های سیاسی آمده است که سیاسیون عراقی در این گردهم آیی درباره چند نکته بحث و رایزنی کردند.

اول: بررسی «اختلال بزرگ» در اعلام نتایج انتخابات که منجر به تنش های سیاسی و اجتماعی شده است.

دوم: نیروهای حاضر در جلسه بر رد نتایج انتخابات و نیز نپذیرفتن «روش گزینشی» کمیسیون انتخابات در تعامل با شکایت ها و اعتراض ها تاکید و خواستار «شمارش دستی کامل و شامل تمام صندوق های رای با شفافیت و نیز تصحیح خطاها در زمینه شمارش آرا» شدند.

سوم: از رئیس جمهور عراق درخواست کردند تا «به عنوان حامی قانون اساسی عراق دخالت کند و مانع خطرناک تر شدن اوضاع شود.»

چهارم: تقدیر و تشکر از نیروهای امنیتی عراق در حمایت از تظاهرات کنندگان و نیز مسالمت آمیز بودن رفتار معترضان.

تحصن های اعتراضی که در طول پنج روز گذشته در ضلع جنوبی منطقه امنیتی سبز در مرکز بغداد در برابر هیات دولت و سفارتخانه های آمریکا و انگلیس برپا شده، شب گذشته تا پشت درهای این منطقه امنیتی، پیشروی کرده است.

معترضین به نتایج انتخابات خواهان استقلال کمیسیون عالی مستقل انتخابات در اعلام نتایج به دور از تاثیرات داخلی و خارجی شده اند و بر ضرورت بازشماری دستی به جای الکترونیکی تاکید دارند. 

معترضین معتقدند که نتایج الکترونیکی انتخابات دهم اکتبر گذشته (۱۸ مهرماه ۱۴۰۰) در معرض دستکاری اینترنتی قرار گرفته و کشورهای امارات، آمریکا، رژیم صهیونیستی به علاوه «جنین پلاسخارت» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق متهم به دست داشتن در این دستکاری شده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha