جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل ترکمن در بجنورد آغاز شد

بجنورد- ایرنا- رییس هیات سوارکاری بجنورد گفت: شانزدهمین جشنواره ملی اسب اصیل ترکمن با حضور «کاترینا جاکوب» داور آلمانی و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، امروز- دوشنبه- در مرکز استان خراسان شمالی آغاز شد.

روح الله کلهر روز دوشنبه در حاشیه برگزاری این جشنواره در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این سری رقابت ها با حضور ۱۸۰ شرکت کننده  در ۱۰ دور در حال برگزاری است.

وی افزود: در این جشنواره جدای از شرکت اسب هایی از استان های خراسان رضوی و خراسان جنوبی، اسب هایی از استان های گلستان سمنان، تهران، شیراز و یزد نیز حضور دارند.  

کلهر هدف از برگزاری این جشنواره را معرفی جایگاه ویژه اسب اصیل ترکمن در کشور دانست و خاطرنشان کرد: این استان به عنوان یکی از قطب‌های پرورش اسب اصیل ترکمن هر ساله میزبان رقابت‌های ملی زیبایی اسب اصیل ترکمن بود اما به دلیل شیوع ویروس کرونا، این جشنواره در سال ۹۸ و ۹۹در خراسان شمالی برگزار نشد.  

جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل ترکمن در بجنورد آغاز شد

در استان خراسان شمالی هزار و ۵۰۰ سر اسب وجود دارد که ۴۰۰ سر اسب آن در شهرستان بجنورد و روستاهای اطراف آن نگهداری می شود.

اسب ترکمن دارای سه نژاد آخال تکه، یموت و چناران است و کارشناسان مرتبط با این حوزه بر این باورند که آخال تکه جزو زیباترین و قیمتی‌ترین اسب ترکمن بوده و محل زیست این گونه نیز بیشتر در ایران و ترکمنستان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha