موسوی: مرجعیت دوباره ایران در صنعت سینما اهمیت فراوانی دارد

تهران- ایرنا- دبیر سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران با بیان اینکه در منطقه بعد از مصر و ترکیه ما سومین کشوری هستیم که جشنواره‌ای مورد تایید اسکار (اسکارکوالیفاید) داریم، گفت: مرجعیت دوباره ایران در صنعت سینما اهمیت فراوانی دارد.

به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، آیین اختتامیه سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران شامگاه یکشنبه دوم آبان در کتابخانه جندی شاپور مجموعه ایران مال و با حضور محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم کلیپی از زنده یاد فرشته طائرپور برای یادبود و نکوداشت این سینماگر فقید پخش شد. سپس مجید شایسته مدیر عامل ایران مال که حامی مالی این دوره از جشنواره نیز بود در سخنانی اظهار داشت: پیوند ادب و فرهنگ و تاریخ را به راحتی به رخ جهانیان در یک جشنواره بین‌المللی می‌کشد و سازه تمدنی به عنوان بزرگ‌ترین بنای ایران به خودش می‌بالد. با مجموعه‌ای بسیار فاخر خوشحالم در سی و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران خدمت شما بودیم.

در ادامه سیدصادق موسوی، دبیر جشنواره به عنان سخنران بعدی اختتامیه با بیان اینکه  مرسوم است که در این مراسم دبیر جشنواره گزارشی از چگونگی انجام برنامه بدهد اما از این اتفاق صرف نظر می کنم، گفت: باید درباره تایید شدن جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران توسط آکادمی اسکار صحبت کنم. این مهم که برای اولین بار در تاریخ سینمای ایران رخ داده است نشان از اهمیت فیلم کوتاه و سینمای ما دارد.

وی تاکید کرد: باور دارم این جشنواره مهم‌ترین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران در غرب آسیا است؛ به دلیل حضور مهم‌ترین چهره‌های سینمایی جهان در دهه‌های گذشته در آن. ما می‌توانیم برای این امتیاز اقدام کنیم و به حق ما شایسته این مهم در غرب آسیا هستیم که با حاکمیت دین اسلام در منطقه، تاریخ مشعشع و هنرمندان کم‌نظیر و فرهنگ گرانمایه ما باید حق خودمان را استیفا می‌کردیم که خوشبختانه محقق شد.

موسوی خاطر نشان کرد: از میان ۶۴۰۲ اثر خارجی از کشور جهان، تنها کمتر از یک درصد آثار انتخاب شده و برای اولین بار ایمیل‌هایی دریافت کردیم که چرا اثر ما در این جشنواره حضور نداشته است.

دبیر سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران با تاکید بر اینکه چیزی که مهم است مرجعیت دوباره کشور ما در صنعت سینما است، افزود: در منطقه بعد از مصر و ترکیه ما سومین کشوری هستیم که جشنواره ای مورد تایید اسکار (اسکارکوالیفاید) را داریم و هنر ایران شایستگی این رویداد را داشت.

موسوی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چون خودش بانی هنر است قدردان این دستاورد بود اما امیدواریم این دستاورد برای ما باقی بماند. این فرصت برای فیلمسازان ایجاد شده اگر یک فیلم به اسکار راه پیدا می‌کند و ما خوشحال می‌شویم، این بار اتفاقی مهم‌تر رخ داده و ما رویدادی دائمی داریم که هر ساله یک اثر را به اسکار معرفی می‌کند.

در ادامه مراسم محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی نیز در سخنانی تاکید کرد: جشنواره فیلم کوتاه دستاورد ارزشمندی است که حاصل تلاش عزیزان بسیاری در سال های متمادی گذشته است. از این رو،  وظیفه خودم می دانم از همه آنانی که در رشد و بالندگی نهال سینمای جوان دستی بر آتش داشته اند قدردانی کنم. همچنین از مسئولان و دست اندرکاران از سفرا، رایزنان فرهنگی و فیلمسازان کشورهای مختلف که در این رویداد سینمایی حضور یافته اند، متشکرم. 

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha