جشنواره بازی‌های بومی و محلی خلخال برگزار شد

اردبیل - ایرنا - اولین جشنواره پاییزی بازی‌های بومی و محلی خلخال گرامیداشت هفته تربیت بدنی و ورزش در روستای طولش برگزار و با استقبال خوب روستاییان روبرو شد.

به گزارش ایرنا، این جشنواره روز جمعه در روستای طولش از توابع بخش مرکزی خلخال برگزار شد و جمع کثیری از علاقه‌مندان به ورزش‌های بومی و محلی در سنین مختلف در آن شرکت کردند.

رئیس اداره ورزش و جوانان خلخال به خبرنگار ایرنا گفت: روستای طولش به عنوان پایلوت بازی‌های بومی و محلی استان اردبیل انتخاب شده و مردم این روستا در برگزاری جشنواره  مشارکت خوبی کردند.

سیدناصر میرمرسلی اظهارکرد: بازی‌های بومی و محلی جزو ساختارهای زندگی روستایی و شادی‌آفرین بوده و در بیشتر روستاهای شهرستان خلخال در سال‌های گذشته رونق داشته است.

وی با بیان اینکه برپایی جشنواره‌های فرهنگی ، ورزشی، بومی و محلی فرصتی برای احیای آئین‌ها، رسوم و بازی‌هایی سنتی است، افزود: برگزاری جشنواره‌های بومی و محلی ظرفیتی برای پیوند نسل‌های دیروز و امروز در یک جامعه است.

وی اظهارکرد: بسیاری از بازی‌های سنتی، غذاها، پوشش مردان و زنان و صنایع دستی که در کنار این جشنواره‌ها اجرا می‌شود یادآور سنت‌های غبار گرفته گذشتگان ماست.

او با اشاره به نهادینه کردن بازی در فضای واقعی به جای گسترش روزافزون سرگرمی در فضای مجازی در این جشنواره بیان کرد: زندگی نسل‌های گذشته جذابیتی‌هایی دارد که نه در فضای مجازی بلکه در محیطی عملی و واقعی باید آن را تجربه کرد.

ایوب طالب‌پور، رئیس هیات بازی‌های بومی و محلی شهرستان خلخال نیز گفت: در اولین جشنواره بومی و محلی که با محوریت ورزش و سلامت در این روستا برگزار شد،  بازی‌های بش داش، چلینگ آغاچ، قیش وردی، بورک آپاردی و طناب‌کشی با حضور اهالی روستا برگزار و در پایان از ۳۰ نفر از برگزیدگان این جشنواره و مسابقات فرهنگی روستا تجلیل شد.

 ورزش‌های بومی و محلی که قدمت تاریخی در خلخال دارند ، علاوه بر ایجاد تحرک در افراد برای زندگی سالم، عملکرد مغز را بهبود داده و موجب افزایش فعالیت اجتماعی ، همدلی و شادی و نشاط می‌شوند و ترویج و گسترش این‌گونه بازی‌ها می‌تواند در افزایش سلامت و نشاط اجتماعی بویژه جوانان موثر باشد.

خلخال در جنوب اردبیل واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha