یکصدایی مسلمانان پاکستان برای وحدت در همایش عشق به پیامبراعظم (ص)

اسلام‌آباد - ایرنا - رهبران مذاهب اسلامی در پاکستان، روسای احزاب و اندیشمندان با اعلام همبستگی و یکپارچگی برای دفاع از ارزش‌های اسلامی و مقابله با دشمنان مشترک و توطئه ضدتقریب، تاکید کردند: رمز پیروزی بر چالش‌ها و سربلندی مسلمانان در نفی افراط‌گرایی، برائت از تفرقه و نگاه وحدت آفرین در جامعه است.

 به گزارش روز یکشنبه ایرنا، همزمان با هفته وحدت و فرارسیدن ۱۷ ربیع الاول فرخنده میلاد حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) و ششمین اختر تابناک امامت و ولایت امام صادق (ع) همایش باشکوهی برای گرامیداشت این رویداد تاریخی به میزبانی رهبران ارشد از گروه‌های شیعه و اهل تسنن در شهر «اسلام‌آباد» برگزار شد.

این همایش ملی با عنوان "عشق به پیامبر اعظم(ص)؛ مرکز وحدت مسلمانان" به میزبانی مشترک "شورای همبستگی ملی" و حزب "مجلس وحدت مسلمین" از احزاب پیشروی شیعیان پاکستان در تالار بزرگ همایش‌های پایتخت پاکستان شکل گرفت.

چهره‌های شاخص سیاسی و مذهبی پاکستان، رهبران مذاهب اسلامی، اندیشمندان این کشور به ویژه «پیر نورالحق قادری» وزیر امور مذهبی پاکستان در این رویداد حضور یافته و عزم مشترک رهبران مذاهب اسلامی این کشور برای ترویج وحدت و آمادگی برای مقابله مشترک با چالش‌ها را ستودند.

دبیرکل حزب مجلس وحدت مسلمین، از احزاب پیشروی شیعیان پاکستان طی سخنانی اعلام کرد: شیعه و سنی دو بازوی قوی و جدانشدنی اسلام هستند و هرگونه حرکت برای لطمه زدن به این موقعیت به مثابه دشمنی با ارزش‌های اسلامی، تخریب صلح و برادری میان ملل مسلمان خواهد بود.

حجت الاسلام «راجا ناصر عباس جعفری» افزود: سیره، اخلاق حسنه و منویات رسول مهربانی‌ها به ویژه نگاه دلسوزانه ایشان به هم نوعان خود، عامل اصلی ترویج اسلام و گسترش جهانی این دین مبین بود.

وی تاکید کرد: مسلمانان جهان "نه" بزرگ و یکپارچه به افراط، حامیان تفرقه و نفرت پراکنی گفته‌اند و ما نیز باید با همین رویکرد رو به جلو حرکت می‌کنیم و ضمن مقابله با تروریسم و دشمنان مشترک، سبب توسعه، رفاه و سعادت ملت‌های اسلامی خواهیم شد.

یکصدایی مسلمانان پاکستان برای وحدت در همایش عشق به پیامبراعظم (ص)

مسئولان شورای همبستگی ملی، ائتلافی از ۳۵ گروه سیاسی و مذهبی پاکستان نیز با تاکید بر لزوم تقویت وحدت جهان اسلام و شناسایی عناصر نفرت پراکنی در جوامع، تاکید کردند: تقویت درونی اتحاد و انسجام، گام اصلی و اجتناب ناپذیر برای خنثی سازی توطئه دشمنان است.

«پیر نورالحق قادری» وزیر امور مذهبی دولت پاکستان به عنوان مهمان ویژه همایش هفته وحدت، از تلاش علمای مذاهب اسلامی به ویژه میزبانان این همایش قدردانی کرد و افزود: دولت پاکستان به رهبری عمران‌خان نخست وزیر، متعهد به ترویج آزادی مذهبی و تعامل با ذی نفعان دینی و مذهبی برای صلح و برادری در کشور است.

وی خاطرنشان کرد: نفرت پراکنی و دامن زدن به اختلافات، ترفند قدیمی و اما کلیدی دشمنان وحدت جهان اسلام است و باید برای دفع این پدیده شوم دست به دست هم دهیم و یکصدایی تمام ملل اسلامی برای وحدت و برائت از عاملان تفرقه را منعکس سازیم.

وزیر امور مذهبی پاکستان با انتقاد از رویکرد حاکمان کشورهای غربی در قبال اسلام‌هراسی و لزوم وحدت جهان اسلام علیه اقدامات موهن افراط گرایان در کشورهای غربی، خواستار تدوین و اجرای یک راهبرد مشترک از سوی حاکمان مسلمان برای مقابله با اقدامات شیطانی اسلام‌هراسی شد.

یکصدایی مسلمانان پاکستان برای وحدت در همایش عشق به پیامبراعظم (ص)

«لیاقت بلوچ» نائب رئیس حزب جماعت اسلامی و دبیرکل شورای همبستگی ملی پاکستان نیز با قدردانی از حزب مجلس وحدت مسلمین در اهتمام این همایش وحدت آفرین اعلام کرد: مسلمانان پاکستان اعم از شیعه و اهل تسنن اجازه توطئه علیه انسجام اسلامی و تخریب فضای برادری میان مذاهب اسلامی را به خرابکاران و دشمنان نخواهند داد.

کنفرانس وحدت امت اسلامی در لاهور

همزمان با میلاد پیامبر مهربانی‌ها(ص) و صادق آل محمد(ع)، کنفرانس وحدت امت اسلامی امروز به میزبانی حوزه علمیه جامعه عروه الوثقی در شهر «لاهور» مرکز ایالت پنجاب پاکستان نیز برگزار شد.

شخصیت‌های سیاسی و مذهبی پاکستان از جمله سناتور «سراج الحق» رئیس حزب جماعت اسلامی، «قبله ایاز» رئیس شورای ایدئولوژی اسلامی پاکستان و مولانا «عبدالخبیر آزاد» رئیس کمیته ملی استهلال و خطیب مسجد پادشاهی لاهور در این همایش سخنرانی کردند.

یکصدایی مسلمانان پاکستان برای وحدت در همایش عشق به پیامبراعظم (ص)

«محمد رضا ناظری» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در لاهور و «جعفر روناس» رئیس خانه فرهنگ ایران در این شهر نیز از دیگر شخصیت‌های مهم حاضر در کنفرانس وحدت امت اسلامی بودند.

حجت الاسلام «سید جواد نقوی» رئیس حوزه علمیه جامعه عروه الوثقی در لاهور و میزبان مهمانان کنفرانس وحدت با قدردانی از حضور پرشور شخصیت‌های پاکستانی به ویژه علمای ارشد شیعه و سنی، تاکید کرد: استراتژی وحدت ضامن رفاه ملل مسلمانان و تشکیل جبهه قوی در برابر قدرت‌های استکباری و دشمنان تقریب مذاهب است.

وی بر لزوم تعامل نزدیک میان فرق اسلامی و رایزنی‌های مستمر میان علمای ملل مسلمان برای رسیدگی به مسائل اختلافی و جلوگیری از سوء استفاده دشمنان تاکید کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha