افزایش مهارت ها و اعتماد به نفس، بهترین هدیه والدین به کودکان است

قزوین - ایرنا - کارشناس شبکه بهداشت و درمان شهرستان تاکستان، افزایش مهارت ها و اعتماد به نفس در کودکان را بهترین هدیه ای دانست که والدین می توانند به فرزند خود بدهند و گفت : افزایش مهارت های کودک برای مقابله با بحران و سازگاری با آن، منجر به شکل گیری اعتماد به نفس در آنها می شود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، ویدا نیک نامی با اعلام این مطلب افزود: کودکی که مهارت بیشتری دارد، نه تنها کمتر توسط اطرافیان سرزنش می شود بلکه بیشتر هم مورد تشویق قرار می گیرد و در نتیجه اعتماد به نفس بیشتری نیز خواهد داشت.

وی با بیان اینکه برای بهبود اعتماد به نفس و تقویت مهارت های کودک، باید خطاها و نواقص جزیی را نادیده گرفت و نیمه پُر لیوان را دید؛ اظهار داشت: باید به جنبه های مثبت فعالیت ها، تلاش ها و پیشرفت های کودک توجه کرد و به او بازخوردهای مثبت داد.

نیک نامی ادامه داد: بجای اینکه نواقص کودک را آشکار کنید؛ جنبه های مثبت کار او را برجسته و بیان کنید و همچنین در صورت مشاهده رفتار مثبت، کودک را تشویق نمایید.

خطاهای کوچک را در انجام مسؤولیت کودک برجسته نکنید

کارشناس مسؤول شبکه بهداشت و درمان شهرستان تاکستان گفت: به کودک مسؤولیت بدهید، تکالیف و وظایفی را برای او تعیین کنید و بعد از تکمیل آن ها، به فرزندتان پاداش بدهید.

وی افزود که خطاهای کوچک را در انجام مسؤولیت کودکانتان برجسته نکنید.

این کارشناس با تأکید به اینکه کاری را که کودک قادر به انجام آن است، به خودش محول کنید و مسؤولیت انجام همه کارهای فرزندتان را برعهده نگیرید؛ گفت: تکالیف و وظایفی معنادار و چالش برانگیز به کودک محول کنید، زیرا باید مقابله با مشکلات و چالش ها را یاد بگیرد و تمرین کند و بتواند ناکامی ها را تحمل کند.

وی اضافه کرد: کودک باید به تدریج، مهارت تحمل فشارهای محیطی و مواجهه با چالش ها را بیاموزد و بتواند خودش راه هایی برای حل مسایل پیدا کند.

به گفته نیک نامی، در مورد تکالیف یا مسؤولیت هایی که باید برعهده گیرد، در حدی که کودک توانایی انتخاب دارد، به او حق انتخاب بدهید و البته، این موضوع را که فرزند شما بین چه مواردی می تواند دست به انتخاب بزند باید تعیین کنید.

وی با گفتن اینکه بعد از مشخص کردن موارد، نباید برای شما مهم باشد که کودک کدام مورد را انتخاب می کند و لازم است انتخاب او را تأیید کنید؛ بیان کرد: کودکان از طریق تجربه، آزمون ، خطا و مشاهده پیامد انتخاب ها و اقدامات خود، مهارت ها را می آموزند.

این کارشناس بهداشتی با اذعان به اینکه به کودکان در محدوده هایی که خطرناک یا آسیب زا نیست، اجازه آزمون و خطا و تجربه کردن بدهید؛ چون با آزمون و خطا و تجربه کردن است که کودک مهارت ها را می آموزد و از اشتباهات خود درس می گیرد؛ گفت: رویکرد همکاری گروهی و تیمی داشته باشید و با فرزندتان در انجام کارها مشارکت و همکاری کنید.

نیک نامی با تأکید به اینکه فعالیت های گروهی و خانوادگی، باعث بهبود رابطه بین افراد می شود؛ گفت: باید توجه داشت که بعد از انجام هر فعالیت یا مسؤولیت محول شده، کودک را به صورت عاطفی تشویق کنید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha