۲ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۴۵
کد خبرنگار: 1162
کد خبر: 84516225
۰ نفر

برچسب‌ها

ایران مرکز میانجیگری اختلافات منطقه است

کیش - ایرنا - نماینده اسبق ایران در سازمان ملل و پژوهشگر صلح‌دوستی گفت: ایران مرکز میانجیگری برای حل و فصل اختلافات در منطقه و تمام جهان بوده و می تواند با تدوین و تدریس دروس دوستی‌پژوهی این مهم را تقویت کند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، محمدجعفر امیرمحلاتی در جشن هفته وحدت کیش اظهار داشت: ایران ظرفیت تمدنی تاریخی بی‌نظیری در دنیا دارد و مرکز میانجیگری در روابط جهانی و ضوابط منطقه‌ای است.

وی افزود: هیچ پیامبری به اندازه‌ی حضرت ختمی‌مرتبت، در سیره و گفتار و عمل خود، مهربانی را سعادت ۲ دنیا نشان نداده است و اولین کسی که حقوق بشر را شناخت و آموخت و قهرمان تاریخی‌اش، امام جعفر صادق (ع) است مواردی که جهان امروز کم دارد.

عضو امنای بنیاد فرهنگی ایلکس، جهان را چون انار کروی، و مردم را به دانه‌های آن تشبیه کرد و ادامه داد: دومین نتیجه‌ای که گرفتم بعد از باز کردن انار و کنار یکدیگر نشستن دانه‌های انار بدون جنگ بود، و شرمسار شدم که کشوری چون آمریکا صادرکننده‌ی سلاح‌های جنگی به جهان است.

محلاتی با اشاره به تصمیم دولت‌های انگلستان و ژاپن مبنی بر تاسیس وزارت جدیدی با عنوان وزارت امور تنهایی به دلیل بحران‌های روانی، گفت: ۲ کشور صنعتی در دو جغرافیا و فرهنگ کاملا متفاوت به دلیل افزایش آمار خودکشی در جامعه‌هایشان تصمیم به تاسیس چنین نهادی گرفتند.

دارنده کرسی نانسی شروم‌دای در مطالعات خاورمیانه و شمال آفریقا در کالج برلین، به وجود حدود هشت جنگ در خاورمیانه از مرزهای افغانستان تا نیجریه اشاره کرد و افزود: جنگ‌ها اموری عادی شده و چنین جهانی باید در مقابل پیامبران ابراهیمی از خود شرمسار باشد.

او همچنین به حس ناامنی مردم و سرگردانی تعداد زیادی از آنان در آب‌های مرزی و ابتلای به کرونا به علت خشونت‌ بی‌حدوحصر با طبیعت اشاره کرد و گفت: ما در جنگ تحمیلی هشت‌ساله این تنهایی‌ها و جنگ‌ها را لمس کرده‌ایم.

وی با تاکید بر گمان دوهزارساله‌ی غربیان مبنی بر معنای سعادت در تنهایی، افزود: بعد از جنگ جهانی دوم بود که دموکراسی و آزادی را برای ایجاد صلح کافی ندانسته و دوستی‌پژوهی را به عنوان رشته‌ای جدی در محافل آکادمیک در نظر گرفتند و جهان فهمید که پایه‌ی تمدن، دوستی است.

محلاتی، ارسطو را از اولین فلاسفه‌ی دوستی اعلام  کرد و گفت: طبق نظریه‌ی وی در جامعه‌ی مبتنی بر دوستی، نیازی به عدالت نیست اما در جامعه‌ی مبتنی بر عدالت، همچنان به دوستی نیاز است.

وی افزود: ارسطو معتقد بود "اگر با همه دوست باشید، بدان معناست که با هیچ‌کس دوست نیستید" و این بدان مفهوم بود که دوستی توجه خاص می‌خواهد، اما حدود دو هزار سال بعد، یک معلم مسیحی پاسخ وی را داد و گفت: "چون انسان موجودی نامیرا و نامحدود است، در هر دو جهان فرصت مهرورزی به دیگران را دارد" و خردهای برخاسته از دین اسلام نیز موید همین مطلب است چنانچه رسول اکرم ۱۴۰۰ سال قبل از این فیلسوف، دوستی را نیمی از دین‌ورزی دانسته است و در قرآن کریم، خروجی عمل صالح، مهربانی عنوان شده است.

این پژوهشگر صلح‌دوستی با برداشت از قرآن کریم و بیان این مطلب که انسان‌ها به اندازه‌ی نامهربان‌بودنشان، بی‌دین هستند و عمل صالح ندارند، یادآور شد: امیرالمؤمنین دوستی را نیمی از عقلانیت دانسته و امام جعفر صادق توصیه به افزایش نامحدود دوستی کرده‌اند.

وی ارزش انسان را در نگاه فلاسفه‌ی غرب در اندیشیدن و کارکردن عنوان و تصریح کرد: فلاسفه‌ی ایرانی با نگاهی عالی‌تر، دوستی را ارزش انسان می‌دانند چنانچه خواجه‌نصیرطوسی، اصالت پیوند و رابطه را اساس وحدت عنوان کرده است.

جشن میلاد پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله و امام جعفر صادق علیه‌السلام با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و مدیران معاونت‌های سازمان، در تالار شهر برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha