مراسم سالروز میلاد ختم رسول و صادق آل محمد (ص) در بارگاه منور رضوی

مشهد- ایرنا- مشهد الرضا (ع) در سالروز میلاد حضرت محمد مصطفی (ص) و ششمین سلاله پاکش حضرت امام صادق (ع) که مروج مذهب جعفری است، رنگ و بوی دیگری به خود گرفت.

مسیرهای منتهی به حرم مطهر رضوی مملو از جمعیت عاشقانی است که می‌خواهند به پابوس امام رئوف رفته و سالروز میلاد پیامبر گرامی اسلام را شادباش بگویند.

با توجه به واکسیناسیون کرونا شاهد افزایش زائرانی هستیم که از سایر شهرهای ایران سعی کرده اند در این روز مبارک میهمان بارگاه مطهر رضوی باشند.

خادمان حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) نیز سعی دارند با تمام توان در ارائه خدمات، توزیع ماسک و ضد عفونی کردن صحن ها کوشا باشند.

این خادمان صبح امروز (یکشنبه) ۱۵ هزار بسته صبحانه بین زائران و مجاوران بارگاه مطهر رضوی توزیع کردند.

این بسته‌های متبرک شامل اقلامی همچون شیر، پنیر، خرما و نان بود که با مشارکت خادمیاران رضوی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در میهمانسرای حضرت امام رضا (ع) بسته‌بندی و توزیع شد.

همچنین به مناسبت هفته وحدت و سالروز میلاد فرخنده پیامبر اکرم (ص)، ۲ چایخانه‌ حضرت امام رضا (ع) در صحن‌های کوثر و غدیر از ساعت ۱۶ تا ۲۰ با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی پذیرای شیفتگان حرم مطهر رضوی است.

بطور میانگین روزانه، حدود ۱۵ هزار لیوان چای در چایخانه کوثر و ۶ هزار لیوان چای در چایخانه غدیر توزیع می‌شود.

آذین‌بندی، چراغانی و گل‌آرایی بارگاه منور رضوی برای حضور زائران و مجاوران انجام شده و شادباش میلاد ختم رسول و هفته وحدت را ندا می‌دهند.

معاون خدمات زائران حرم مطهر رضوی گفت: در هفته فرخنده وحدت برای فضاآرایی این صحن و سرا، حدود ۲۸۰ مترمربع کتیبه مناسبتی و پرچم رنگی تدارک دیده شد که به همت اداره روشنایی این آستان مقدس، در صحن‌ها نصب شده‌اند.

امین بهنام افزود: به نشان بزرگداشت ایام شادمانی، دو کتیبه بزرگ مناسبتی هم آراسته به عبارت‌های "یا رحمه للعالمین، یا محمد (ص) یا صادق آل محمد (ص)» و "یا رحمه للعالمین، یا ابی القاسم محمد (ص) یا سید المرسلین، یا خاتم النبیین"، بر فراز ایوان طلای دو صحن آزادی و انقلاب اسلامی حرم مطهر رضوی نصب شده است.

وی ادامه داد: فضاآرایی خاصی هم برای صحن پیامبر اعظم (ص) این حرم مطهر انجام شده به گونه‌ای که ۹۰ پرچم در ابعاد مختلف در این محوطه نصب و جانمایی شده است.

معاون خدمات زائران حرم مطهر رضوی گفت: ۴۰ هزار متر ریسه و رشته لامپ در چهار صحن اصلی حرم مطهر حضرت امام رضا (ع)، نوید بخش این جشن بزرگ است.

وی افزود: اداره امور خدمات عمومی حرم مطهر رضوی در همکاری مشترک با سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد، ۲۵ هزار شاخه و بوته گل اهدایی را در صحن و سرای این حرم مطهر توزیع و جانمایی کرده است تا عطر آن‌ها، حال و هوای خوش این اعیاد را برای زائران و مجاوران دو چندان کند.

همچنین همزمان با سالروز میلاد پیامبر اکرم (ص) و حضرت امام جعفر صادق (ع) مراسمی در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی با مولودی خوانی میثم مطیعی و شعر خوانی سید روح الله موید در وصف نبی مکرم اسلام (ص) برگزار شد.

وظیفه امر به معروف داریم

تولیت آستان قدس رضوی نیز در این مراسم  با ذکر ویژگی هایی از پیامبر اسلام (ص) گفت: از منظر قرآن مجید، پیامبر اکرم (ص) علاوه بر ابلاغ رسالت، نقش هدایت و امامت نیز داشته و به همین جهت وظایفی همچون تعلیم، تربیت و تزکیه انسانها را هم بر عهده داشت.

حجت الاسلام احمد مروی افزود: وظیفه حضرت محمد (ص) فقط نشان دادن معارف الهی نبود بلکه تمامیت هدایت به امامت است و امامت، تحقق همه ارزش‌های الهی و انسانی در گفتار و عمل پیامبر اسلام (ص) است.

وی با بیان اینکه در قرآن کریم و سخنان اهل بیت (ع) بر حجت بودن رفتار پیامبر به عنوان الگو تاکید شده است ادامه داد: الگو بودن یعنی رفتار و عمل او مختص به یک زمان نیست بلکه در همه زمان‌ها و احوال‌، آنها برای همه جامعه بشری الگو و مطلوب هستند و محبوب ترین بندگان نزد خدا افرادی هستند که پیامبر اسلام (ص) را الگوی خود قرار دهند و از او پیروی کنند.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: پیامبر (ص) با مردم با رافت و مهربانی برخورد می‌کرد ولی هرگاه از آنها رفتار ناشایست می‌دید به آنها تذکر می‌داد زیرا او حریص به هدایت انسانها بود و ناهنجاری را بر نمی‌تابید.

وی خطاب به زائران بارگاه منور رضوی افزود: سعی کنید عمل و ظاهر خود را همانگونه که پیامبر اسلام (ص) و ائمه (ع) گفته‌اند، آراسته کنید زیرا گاهی شاهد هستیم برخی افراد با حجاب‌های ناهنجار وارد حرم مطهر رضوی می‌شوند که این عمل بی اعتنایی به حضرت امام رضا (ع) است.

حجت الاسلام مروی ادامه داد: قبولی زیارت بستگی به عمل شما دارد.

وی گفت: پیامبر اسلام (ص) جامعه‌ای می‌خواهند که دروغ، فریب، بغض، حسادت و سوء ظن در آن نباشد. حضرت محمد (ص) با تلاش بسیار سعی در تربیت و کمال انسانها داشت.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: هر کس شاهد درد و رنج مردم باشد و برای رفع مشکلات مردم قدمی بر ندارد، با سیره پیامبر اسلام (ص) قرابتی ندارد زیرا از ویژگی‌های پیامبر اکرم (ص) این بود اکه اگر رنجی را می دید، نه تنها متاثر می‌شد بلکه برای رفع آن نیز اقدام می‌کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha