قدم‌های سنگین بسکتبال چهارمحال و بختیاری برای حضور در لیگ دسته یک

شهرکرد - ایرنا - ۲ تیم بسکتبال چهارمحال و بختیاری برای حضور در رقابت‌های لیگ دسته یک اعلام آمادگی کرده‌اند اما در قدم نخست باید از سد ورودی سنگین این رقابت‌ها عبور کنند تا شاید باز هم بتوانند همچون گذشته چهره‌های جدیدی را به عرصه بسکتبال ملی و بین‌المللی معرفی کنند.

به گزارش ایرنا، تیم‌های بسکتبال فرخشهر و شهرکرد ۲ تیمی هستند که تصمیم دارند پس مدت‌ها وقفه، بار دیگر توان بسکتبالیست‌های جوان چهارمحال و بختیاری را در مسابقات لیگ دسته یک آقایان به نمایش بگذارند.

این ۲ تیم بنا به اعلام فدراسیون بسکتبال تا پنجم آبان امسال فرصت دارند با واریز ۶۰۰ میلیون ریال، حضور خود را در این دوره مسابقات لیگ قطعی کنند اما بنا به صحبت مدیران و مربیان این تیم‌ها تاکنون تنها بخشی از این مبلغ فراهم شده است و با وجود ضعف همیشگی ورزش چهارمحال و بختیاری در جذب حامیان مالی تنها امید این تیم‌های به بازنگری فدراسیون در تعیین مبلغ ورودی و یا ارائه تخفیف‌های موردی است.

رییس هیات بسکتبال فرخشهر در این باره می‌گوید: با توجه به رکود ناشی از شیوع کرونا و شرایط سخت اقتصادی، جمع‌آوری و پرداخت مبلغ ورودی برای حضور تیم بسکتبال این شهر در مسابقات لیگ با مشکلات مختلفی رو به رو شده است.

حسین بهامیر با اشاره به اینکه تاکنون بخشی از هزینه‌های ورودی با همراهی خانواده بسکتبالیست‌ها و پیشکسوتان این رشته تامین شده است، می‌افزاید: چهارمحال و بختیاری از جمله استان‌هایی است که با وجود استعدادهای برتر شناخته بسکتبال همچنان با نبود حامی مالی قوی در این رشته ورزشی دست و پنجه نرم می‌کند و واحدهای تولیدی یا صنعتی بزرگ تمایل چندانی برای حمایت از ورزش این استان ندارند.

وی تصریح می‌کند: استان به دلیل موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی، ظرفیت‌های انسانی بالقوه‌ای در رشته‌های ورزشی به ویژه بسکتبال دارد و در حالی که بسیاری از افراد با استعداد این استان از اقشار کم‌درآمد هستند اما حمایت مشخص و امیدوارکننده‌ای از آن‌ها شکل نمی‌گیرد.

بهامیر حضور در عرصه رقابت‌های ملی را لازمه دیده شدن استعدادهای بسکتبال استان می‌داند و یادآور می‌شود: بسیاری از این ورزشکاران می‌خواهند با تیمی به نام استان در رقابت‌های کشوری حضور پیدا کنند اما تا زمانی که مسائل مالی، مسیر را برای تیم‌داری در چهارمحال و بختیاری سد کرده است نمی‌توان از مهاجرت این ورزشکاران به دیگر استان‌ها جلوگیری کرد.

این مربی بسکتبال همچنین می‌افزاید: علاوه بر تامین هزینه ورودی لیگ لازم است مبلغی نیز برای رفت‌وآمد، خوابگاه، غذا و خرید لباس و تجهیزات تیم در طول دوره برگزاری مسابقات در نظر گرفته شود که این موارد نیز کار را سخت‌تر خواهد کرد از این رو انتظار می‌رود فدراسیون بسکتبال، خود برای حمایت از تیم‌هایی کمتر برخوردار و استعدادهای این مناطق وارد عمل شود.

فدراسیون برای حمایت از تیم‌های برخاسته از قطب بسکتبال ایران برنامه‌ریزی کند

رییس هیات بسکتبال چهارمحال و بختیاری نیز با اشاره به اینکه دریافت ورودی از تیم‌ها یک سیاست کلی برای تامین هزینه‌های برگزاری مسابقات لیگ است، می‌گوید: فدراسیون بسکتبال دستورالعمل مشخصی برای ارائه تخفیف و یا حمایت از تیم‌های مناطق کمتر برخوردار ندارد و تنها می‌توان از طریق رایزنی به اعمال این تخفیف‌ها برای تیم‌های استانی امیدوار بود.

خدایار قاسمپور می‌افزاید: هنگامی که یک شهر ۲۰۰ هزار نفری همچون شهرکرد توانسته است با معرفی بازیکنان مطرح، ۶۰ درصد از بدنه تیم ملی بسکتبال را به خود اختصاص دهد بی‌شک نشان دهنده آن است که همچنان استعدادهای کم‌نظیری میان ورزشکاران این رشته در چهارمحال و بختیاری وجود دارد و لازم است فدراسیون برای حمایت از این استعدادها برنامه داشته باشد.

وی با بیان اینکه در شرایط امروز و در مباحث اقتصاد ورزش دیگر جایی برای استان‌ها و تیم‌های کمتر برخوردار باقی نمانده است و این تیم‌ها توان ورود به عرصه‌های ملی را ندارند، تصریح می‌کند: گرچه مبلغ ورودی در این دوره از لیگ نسبت به گذشته تغییر چندانی نداشته است اما همین مبلغ نیز برای تیم‌های استان سنگین است و تلاش می‌شود با همراهی فدراسیون بخشی از این مبلغ به صورت موردی برای تیم‌های استانی کاهش یابد.

به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری به ‌عنوان یکی از قطب‌های بسکتبال کشور شناخته می‌شود که در ۴۰ سال اخیر در تمامی دوره‌های مختلف یک بازیکن در تیم ملی داشته است.

هم‌اکنون نیز بهنام یخچالی، مجید جمشیدی و رسول مظفری به عنوان ورزشکاران این استان، پای ثابت تیم ملی بسکتبال ایران را تشکیل می‌دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha