۲ آبان ۱۴۰۰،‏ ۸:۰۴
کد خبرنگار: 2521
کد خبر: 84515870
۰ نفر

برچسب‌ها

حضرت محمد(ص)؛ بشارت دهنده حقیقت و طلوع فجر صادق

تهران- ایرنا- هفدم ربیع الاول سالروز میلاد حضرت محمد(ص) پیام آور حقانیت و بندگی است. رسول مهر و عشق که با انتقال مفاهیم اخلاقی و ترویج مهرورزی به هدایت و روشنگری مردم پرداختند و با ترویج وحدت، امت اسلامی را به سعادت حقیقی رهنمون ساختند.

دعوت به پرستش خدای یگانه، دوری جستن از طاغوت ها و مبارزه با ظلم و فساد، لزوم شکوفایی عقل و خرد آدمی، برقراری قسط و عدالت، آزادی انسان و گسترش فضایل اخلاقی از اهداف و آرمان های متعالی همه انبیا است که هر یک از این ارزش ها در جوامع مختلف انسانی با گذشت سده های متوالی همچنان، اهمیت و جایگاه خویش را حفظ کرده اند.

تکامل فرهنگ انسانی و رشد توانایی بشر برای پذیرش پیام ‌های علمی و دقیق تر سبب می شد تا ادیان آسمانی نیز رو به کمال گذارند و بدین گونه اسلام به عنوان آخرین شریعت، قله و اوج ادیان الهی محسوب می شود که راوی اصول، قواعد و آموزه‌ هایی بود که نیاز اساسی و مهم انسان در هر ۲ جنبه مادی و معنوی به شمار می رفت.

حضرت محمد(ص) که آینه تمام نمای اخلاق، زهد و پرهیزگاری بودند در پرتو، آموزه ها و رهنمودهای نجات بخش اسلام، فصل نوینی را در تاریخ بشریت رقم زدند و با رهنمون ساختن بشر به سعادت حقیقی و نمایان کردن جلوه های دیگری از دنیای هستی به پرورش امتی یکتاپرست و آزادیخواه در سراسر گیتی پرداختند. هفدم ربیع الاول سالروز میلاد حضرت محمد(ص) فرصتی مغتنم برای پرداختن به سیره و آموزه های آخرین پیام آور صلح و دوستی است. ایشان همواره پیروان خویش را به اتحاد و همبستگی دعوت می کردند تا تمام جهانیان در کنار یکدیگر برای رسیدن به رستگاری حقیقی بکوشند و از آموزه های این دین الهی برای یافتن مسیر سعادت استفاده کنند. سالروز میلاد آخرین پیامبر الهی، بنیان‏گذار حکومت اسلامی و نخستین معصوم در دین مبین اسلام روز اخلاق و مهرورزی نامگذاری شده است تا پیروان راستین آن حضرت(ص) با توجه روش و منش ایشان در مسیر دستیابی به صلح و دوستی گام بردارند.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت سالروز میلاد پیامبر اسلام(ص) دیدگاه های حجت الاسلام «مرتضی حاج عبدالهی» پژوهشگر امور دینی را در ارتباط با سیره و شخصیت حضرت محمد(ص) جویا شد.

آخرین فرستاده خدای متعال، هدایت کننده بشریت به سوی سعادت

حجت الاسلام مرتضی حاج عبدالهی با اشاره به اینکه هدایت انسان به سوی سعادت مهمترین وجه فعالیت حضرت محمد(ص) به شمار می رفت، گفت: رسول اکرم(ص) مربی و یک الگو برای مردم جهان هستند، ایشان آخرین فرستاده خدای متعال و هدایت کننده انسان‌ها به سوی سعادت بشری بوده و هستند و در این راه از تمام توان خود استفاده کرده‌اند. دوران آن حضرت(ص) مردم با اصول اخلاقی و عقلی فاصله فراوانی داشتند و به اصول عقلی توجهی نداشتند و در جاهلیت به سر می بردند. در آن هنگام رحمه للعالمین با شیوه‌ای متفاوت وارد این جامعه شدند و تلاش فراوانی برای تغییر افکار و رفتار انسان‌ها کردند. اخلاق مداری مهمترین شاخصه وجه تربیتی ایشان بود که توانستند با رفتار و از همه مهمتر حسن خلقشان در دل‌های سخت مردمان سرزمین حجاز نفود کنند و بسیاری از سیاست‌های اشراف را بی نتیجه بگذارند. پروردگار عالمیان در قرآن کریم تاکید فراوانی بر «رسالت» داشته و در همین رستا در آیه ۵۶ سوره ذاریات آمده است: «من جنیان و آدمیان را جز برای این که مرا بپرستند نیافریدم.» از این رو انسان برای رسیدن به تکامل نیازمند راهنمایی و الگوبرداری است و پیامبران در این زمینه پا به عرصه نهادند تا رسالت شکل بگیرد.

در زندگی همه انبیاء یک برنامه تربیتی نهفته است تا بتوانند سعه صدر را کسب کنند و در ارتباط با مردم با مشکل مواجه نشوند لذا همه پیامبران در دورانی از زندگی خود این شرایط را پشت سر گذاشته‌اند. این مهم در دوره تربیتی خاصی شکل می‌گیرد تا رسولان و فرستادگان خدا بتوانند از عهده رهبری و هدایت امت برآیند. این شرایطی است که در دوران کودکی پیامبراکرم (ص) نیز وجود داشت و ایشان را برای هدایت و رهبری قومش که در جاهلیت قرار داشتند، کمک فراوانی کردند.

خلق نیکو مهمترین صفات پیامبران الهی

این پژوهشگر امور دینی در ادامه تصریح کرد: آموزهای اخلاقی پیامبر گرامی اسلام(ص)، جامع و کامل بوده و به زمان خاصی محدود نمی شوند، از میان این ویژگی ها فروتنی و تواضع حضرت(ص) در برخورد با دیگران بسیار چشمگیر است. با نگاهی به تاریخ اسلام و به ویژه در بررسی شیوه زندگانی پیامبر اکرم(ص)، مشاهده می کنیم  که ایشان خود را بالاتر از فردی نمی دانستند و نزد ایشان، همگان با هم برابر بودند. مطالعه و پژوهش در عمق زندگی آن حضرت(ص) می تواند در رفتار انسان تأثیرگذار باشد و  این خصلت را باید همواره مد نظر خود در رابطه های شخصی و اجتماعی قرار داد  که الگوپذیری از رفتار آن حضرت(ص) انسان را به طرف سعادت در زندگی هدایت و رهنمون می کند. عدالت و میانه روی پیامبر گرامی اسلام در راستای ترویج اخلاق نیکو در اسلام یکی از مهمترین ویژگی های شخصیت ایشان در روابط فردی و اجتماعی است.

نیاز بشریت به «خلق عظیم»

وی با بیان اینکه انسان در جهان امروز با وجود پیشرفت‌های زیاد در عرصه علم و تکنولوژی، بیش از هر زمان دیگر به خلق پیامبر اکرم (ص) که در قرآن از آن به خلق عظیم تعبیر شده، نیاز دارد، اظهار داشت: در دنیای امروزی با توجه به پیشرفت‌های زیادی که در تمامی زمینه صورت گرفته، انحرافات زیادی نیز در زندگی انسان ایجاد شده است. ظلم‌، ستم‌ و ویرانی‌های زیادی به بهانه آزادی و دموکراسی به وجود آمده است، به گونه ای که منزلت انسان را به پایان ترین حد خود رسانده اند. در چنین دنیایی است که انسان، ارزش واقعی خود را فراموش می کند و به سقوط اخلاقی و سوءاخلاق دچار می شود و فساد در ابعاد مختلفی با قدرت رسانه ای غرب به زندگی انسان نفوذ می کند. از این رو بیشتر از هر زمانی به مراجعه به ارزش های والای انسانی با الگوپذیری از حضرت محمد (ص) نیازمندیم. انحرافات فکری و اخلاقی که بشر امروزی به آن مبتلا شده به دنیای غرب خلاصه نمی‌شود، بلکه از طریق شبکه های ماهواره ای، اینترنت و فضای مجازی زندگی مسلمانان را نیز تحت تأثیر خود قرار داده است. در برخی موارد سبک زندگی مسلمانان را به سمت سبک زندگی غربی تغییر داده اند و این زندگی مبتنی بر آموزه های الهی و ارزشی نیست.  سبک زندگی مسلمانان باید بر اساس آموزه های اسلام باشد زیرا این آموزه های است که موجب سعادت انسان در زندگی مادی و معنوی می شود. آنچه امروز پیامبر گرامی (ص) از مسلمانان می خواهد تمسک جستن به قرآن و عترت است. حفظ اتحاد و همبستگی میان مسلمانان بسیار مهم است زیرا تفرقه و اختلاف موجب نابودی هر امت و جامعه ای است. عمل به دستوات شرع مقدس اسلام و حفظ وحدت در جامعه اسلامی، مهمترین خواسته پیامبراسلام(ص) از جامعه مسلمانان است. همچنین جوانان باید انس، الفت و مطالعه خود را در زمینه آشنایی با اخلاق پیامبر(ص) بیشتر کنند و ایشان را بهتر بشناسند.

تشکیل حکومت اسلامی

حجت الاسلام مرتضی حاج عبدالهی در پایان با اشاره به اینکه سیره عملی خصوصیاتی است که پیامبر(ص) در گفتار، رفتار و عمل خود به اثبات رساندند، تصریح کرد: رسول اکرم(ص) بسیاری از پندها و حکمت‌ها را در رفتار خود به مردم نشان می‌دادند.  نبی مکرم اسلام(ص) در تمام جنبه‌های حکومتی، مدیریتی، رفتاری و حتی برخورد با خانواده سیره عملی داشتند. یکی از کارها و رسالت پیامبر اسلام(ص) تشکیل حکومت اسلامی بود که بعد از وفات پیامبر(ص)، توسط امامان و مبلغین دین نیز ادامه یافت. از این طریق پیامبر(ص) توانستند، دین اسلام را فراگیر کرده و در قالب یک پایگاه منسجم اجتماعی دین مبین اسلام را بر همگان عرضه، تبلیغ و ترویج کنند، بنابراین مکه را ترک و به یثرب یا مدینه امروز مهاجرت کردند و حکومت تشکیل دادند. مهمترین دغدغه پیامبر(ص) در درجه نخست بحث دین و تبلیغ آن بود، استفاده از تمامی ظرفیت‌های دین اسلام و استخراج و آموزش تمامی مطالب دین نوین از حکومت داری تا مباحث حقوق، نظامی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی وجه دیگر شکل گیری حکومت اسلامی بود.

در واقع حضرت محمد(ص) به تدریج وجوه مختلف حکومت اسلامی را پایه ریزی کردند که امروزه با الگو برداری از همان شیوه می توان حکومت اسلامی را بسط و گسترش داد. توجه به بازار و اقتصاد یکی از تاکیدات پیامبر گرامی اسلام(ص) بود و اعتقاد ایشان بر این بود که اگر بازار، نقل و انتقالات مالی، پول و سرمایه جاری در زندگی مردم اسلامی نباشد، زندگی مسلمانان دچار مشکل می‌شود. از این رو عدالت مهمترین اصل در حکومت داری پیامبر اسلام(ص) به شمار می رفت زیرا ایشان اعتقاد داشتند که عدالت در همه ابعاد به این معنا است که همه انسان ها در یک جامعه بتوانند بر مبنای حقوق خود حرکت کنند و حقوق دیگران را هم رعایت کنند. ایشان در همه حال به دنبال ایجاد تساوی حق و حقوق میان مردم و همه فرقه ها، حتی مشرکان بودند و هیچ گاه چیزی به مشرکان تحمیل نکردند. تلاش و ماموریت پیامبر(ص) برای توحید و حقیقت بود و همه گیر شدن عدالت پیش زمینه فراگیر شدن حقیقت در همه سطوح به شمار می رفت.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha