ضد و نقیض گویی های بلینکن؛ جاماندگان آمریکایی در افغانستان چند نفرند؟

نیویورک - ایرنا - آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا به تازگی اعلام کرده است که بیش از ۳۰۰ آمریکایی هنوز در افغانستان حضور دارند در حالیکه دولت آمریکا پیش از این مدعی بود که کمتر از ۲۰۰ آمریکایی در افغانستان باقی مانده اند.

تارنمای خبری هیل روز شنبه به وقت محلی گزارش داد که  وزیر خارجه آمریکا به کنگره گفته است بیش از ۳۰۰ آمریکایی در افغانستان حضور دارند که ۱۹۷ نفر آنها خواهان ترک این کشور هستند.
وزارت خارجه آمریکا به کنگره اعلام کرده است که حدود ۳۶۵ آمریکایی هنوز در افغانستان هستند.
آمارهای جدید نشان می دهد که بر خلاف آمار پیشین اعلام شده از سوی دولت آمریکا، تعداد بیشتری از آمریکایی ها هنوز در افغانستان حضور دارند که نتوانسته اند با پروازهای اضطراری آمریکا پیش از ماه اوت از این کشور خارج شوند.
بلینکن در ۳۰ اوت و یک روز قبل از پایان عملیات نظامی آمریکا در افغانستان اعلام کرده بود "تعداد کمی از آمریکایی ها، کمتر از ۲۰۰ نفر و شاید نزدیک به ۱۰۰ نفر در افغانستان حضور دارند و می خواهند این کشور را ترک کنند.
چند روز بعد، ران کلین رئیس ستاد کاخ سفید اعلام کرده بود حدود ۱۰۰ آمریکایی در انتظار خروج از افغانستان هستند.
از زمان پایان عملیات نظامی آمریکا در افغانستان در ماه اوت، این کشور ۲۳۴ آمریکایی را از افغانستان خارج کرده است.
"سناتور بن ساس" یکی از اعضای کمیته منتخب اطلاعات سنا، دولت بایدن را متهم به گمراه کردن مردم آمریکا در مورد تعداد دقیق آمریکایی های باقی مانده در افغانستان کرد.
وی گفت: برای هفته ها، تعداد رسمی آنها (آمریکایی های حاضر در افغانستان) حدود صد  نفر بود و این آمار هیچگاه تغییر نکرد. اکنون آنها می گویند بیش از ۳۰۰ آمریکایی هنوز در افغانستان هستند.
از سوی دیگر ده ها هزار افغان از جمله کسانی که در مدت ۲۰ سال به نیروهای آمریکایی و پیمانکاران آن کمک کرده اند، همچنان امیدوار به ترک افغانستان هستند.
کاخ سفید  پس از دو دهه اشغالگری، با خروج عجولانه اش، وضعیت آشفته ای را برای افغان ها رقم زد که خروج نیروهای آمریکایی نیز با هرج و مرج بسیار و کشته شدن برخی افغان های بیگناه همراه بود و حتی به رغم همه وعده هایش برخی نیروهای افغان همکار خود را در آن کشور جا گذاشت.
پایان طولانی‌ترین جنگ آمریکا و خروج پر حاشیه و  پر هرج و مرج باعث شد کمیته‌های مختلف کنگره آمریکا که تحت تسلط دموکرات‌ها قرار دارند، خواهان تحقیقات گسترده در خصوص حضور آمریکا در افغانستان شوند.
دولت جو بایدن رییس جمهوری آمریکا  تحت فشار قانونگذاران این کشور قرار گرفته است تا برای کمک به افغانهایی که به پروازهای پیشین نرسیده اند بیشتر تلاش کند.
وزارت خارجه آمریکا پس از بیش از یکماه از خروج آشفته و مرگبار خود از افغانستان مسوول نظارت بر امور اسکان افغان هایی را که از کشور خود خارج شده اند، تغییر داد و اعلام کرد "الیزابت جونز" یکی از دیپلمات ها به عنوان هماهنگ کننده تلاشهای جابجایی و اسکان نیروهای افغان انتخاب شده است.
وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای بدون اعلام دلیل اصلی این جابجایی اعلام کرد جان بَس که به درخواست وزیر خارجه آمریکا رهبری خروج شهروندان آمریکایی و افغانستانی ها را بر عهده داشت، موقت بود و از سمت خود کناره گیری می کند.
آمریکا ۲۰ سال پیش به بهانه مقابله با گروه‌های تروریستی به افغانستان حمله و در طول این مدت، آن کشور را اشغال کرده بود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha