۱ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۴۷
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84515782
۰ نفر

برچسب‌ها

اختلافات گازی با روسیه درفصل سرما؛ مولداوی وضعیت اضطراری اعلام کرد

تهران – ایرنا – ناتالیا گاریلیا نخست وزیر مولداوی روز شنبه هم زمان با ادامه اختلاف با روسیه بر سر توافق تازه خرید گاز طبیعی و در پی نگرانی از قطع کامل این ماده سوختی، در کشورش حالت فوق العاده اعلام کرد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ چیسینائو پایتخت مولداوی در پی انقضای مدت توافقنامه پیشین خرید گاز این جمهوری پیشین شوروی از شرکت گازپروم روسیه در پایان سپتامبر و دست نیافتن به توافق تازه ای در باره بهای گاز وارداتی، در آستانه فصل سرما با خطر کمبود سوخت رو به رو شده است.  

چیسینائو ضمن مخالفت با پذیرش بهای تازه پیشنهادی ۷۹۰ دلار برای هر یک هزار متر مکعب گاز، خواستار تمدید توافقنامه پیشین شده است.  

به گفته یک مقام آگاه از این مذاکرات، مسکو از مولداوی خواستار بازپرداخت بدهی ۷۰۰ میلیون دلاری برای گاز وارداتی شده و چیسینائو هم از گازپروم خواستار به نیم رساندن بهای گاز پیشنهادی در  توافق تازه شده که ظاهرا گازپروم درنظر گرفتن تخفیف ۲۵ درصدی را پذیرفته است.  

گازپروم شرکت بزرگ گاز روسیه، از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است

اعلام وضع اضطراری، آزمونی برای دولت غرب گرای مایا ساندو رئیس جمهوری مولداوی است که در پی کاهش عرضه گاز روسیه، از اتحادیه اروپا و اوکراین، همسایه اش، درخواست کمک کرده است.  

گاوریلیتا به شبکه تلویزیونی سراسری مولدوا یک گفت که به علت ادامه روند مذاکرات در باره حجم، بها و شرایط خرید گاز و به منظور جلوگیری از اعمال نفوذ بر روند این مذاکرات، جزئیات بیشتری از آن فاش نخواهد شد.  
نگرانی از توقف کامل گاز صادراتی روسیه به مولداوی از روز نخست نوامبر وجود دارد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان