اعتراض جلیقه زردهای فرانسه به افزایش بی سابقه بهای سوخت

تهران – ایرنا – معترضان به دولت فرانسه که با عنوان جلیقه زرها شناخته می شوند، امروز (شنبه) در اعتراض با افزایش بی سابقه بهای مواد سوختی به ویژه بنزین و اجباری شدن گواهینامه واکسن کرونا، در شهرهای مختلف این کشور دست به تظاهرات زدند.

به گزارش ایرنا از تارنمای لوکال فرانسه؛  دولت فرانسه روز پنجشنبه به منظور کاهش خشم فزاینده از افزایش بهای سوخت به میزان بی سابقه، محدودیتی برای نرخ گاز مصرفی خانگی تا پایان ۲۰۲۲ تعیین کرد و قول داده که مبلغ ۱۰۰ یورو به شهروندانی که از افزایش بنزین دچار مشکل شده اند، پرداخت نماید.

اعتراض های جلیقه زردها از سه سال پیش (۲۰۱۸) در اعتراض به افزایش بهای سوخت آغاز شد. تظاهرات علیه الزامی شدن گواهینامه بهداشتی برای پانزدهمین هفته پیاپی ادامه یافته، هر چند براساس آمار رسمی، شمار معترضان از ۲۵۰ هزار تن در تابستان گذشته به ۴۵ هزار تن در ۲ هفته پیش و ۴۰ هزار تن در هفته گذشته رسیده است.

پلیس فرانسه اعلام کرده که تازه ترین دور تظاهرات جلیقه زردها در هفته پیش محدود بوده و مقام ها به رغم افزایش خشم کنشگران در شبکه های اجتماعی، انتظار ندارند که شمار انان این بار نیز به میزان قابل توجهی بالا برود. قرار است راهپیمایی ها و گردهمایی هایی در میدان ها و چهارراه های شهرهای مهم فرانسه مانند مارسی، لیل، لانیون و امین برگزار شود.

به گفته پلیس، شمار مکان های تعیین شده برای گردهمایی ها نیز از ۲۰۰ مکان در تابستان گذشته به ۶۰ مکان برای امروز (شنبه) کاهش یافته است.

افزایش قیمت حامل های انرژی در فرانسه از چند ماه پیش آغاز شده و براساس آخرین نظرسنجی منتشر شده در روزنامه فرانسوی لزاکو، اکثر فرانسوی ها نگران افزایش مکرر قیمت حامل های انرژی در ماه های پیش رو هستند.

براساس آخرین نظرسنجی منتشر شده در روزنامه فرانسوی لزاکو، ۸۵ درصد فرانسوی ها از افزایش تعرفه های انرژی در ماه های پیش رو بیمناک و نگران هستند، بیش از دو سوم  فرانسوی ها (۶۹ درصد) انتظار دارند قیمت گاز یا بنزین و گازوئیل به میزان قابل توجهی افزایش یابد و سه چهارم فرانسوی ها به اتخاذ سیاست های جبرانی دولت در برابر افزایش نرخ حامل های انرژی در ماه های پیش رو امید و اعتمادی نداشته و روند کاهشی مصرف را آغاز کرده اند.

لزاکو افزود: در حالی که ۶ ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، موضوع «کاهش قدرت خرید» اصلی ترین نگرانی فرانسوی ها به شمار می رود. در سال ۲۰۱۷ نیز اشتغال و مبارزه با بیکاری در کانون توجه رقابت های انتخاباتی پیش از انتخابات ریاست جمهوری قرار داشت. بیش از سه چهارم فرانسوی ها انتظار افزایش قیمت مسکن و محصولات غذایی را در ماه های پیش رو دارند.

لزاکو در ادامه تصریح کرد: بسیاری از فرانسوی ها در مواجهه با این بحران، استفاده از خودرو شخصی، لوازم برقی و وسایل گرمایشی را حتی درصورت سرماخوردگی محدود کرده اند. این رقم در خانواده های کم درآمد به ۵۸ درصد رسیده است.

به گفته کارشناسان و تحلیلگران، پس از بحران جلیقه زردها در فرانسه، کاهش قدرت خرید فرانسوی ها بحران تازه ای را رقم زده و موجی از بیم و نگرانی را برانگیخته است.

 
 
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان