تئاتر خیابانی منادی ساختن جامعه‌ای بهتر

تهان- ایرنا- دبیر پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان در آستانه برگزاری این رویداد ضمن انتشار پیامی خطاب به هنرمندان این عرصه، تئاتر خیابانی را منادی ساخت جامعه‌ای بهتر و پیشنهاد دهنده راه‌حل‌هایی عمیقا انسانی برای تحقق جامعه‌ای پویا دانست.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، در آستانه برگزاری پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، عبید رستمی، مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان کردستان و دبیر پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان پیامی منتشر کرد.

در پیام رستمی آمده است: خیابان همواره صحنه مهیجی برای نمایش ماجراهای پیچیده و موقعیت‌های ویژه بوده است که ارزش‌های انسانی را به مخاطبان خود عرضه کرده. موقعیت‌هایی ساده و به مراتب انسانی که ناشی از منش و روحیه حق‌طلبی و حقیقت‌جویی است و تجلی تجمیع نیروهای عظیم برای پاسداشت اصول اخلاقی ازلی و ابدی بوده است که بشر را در سرتاسر زندگی ملتزم و متعهد به حفظ و اشاعه آن می‌کند.

تئاتر خیابانی منادی ساختن جامعه‌ای بهتر

بزرگترین و به گمانم مهیج‌ترین امری که می‌توان در تئاتر خیابانی به منصه ظهور رساند و به مخاطب فهیم وآگاه عرضه کرد بیان موقعیتی است که حکم منادی و دعوت‌ کننده دارد برای ساختن جامعه‌ای بهتر و ارائه پیشنهاد و راه‌حل‌هایی عمیقا انسانی که در پیش پای ما می‌گذارد تا خود تصمیم بگیریم چگونه می‌توانیم بالاترین درجه تمامیت انسانی خودمان را برای رسیدن به جامعه‌ای پویا و ایده‌آل وارد عمل کنیم.

دبیر جشنواه بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان در ادامه این پیام آورده است: همه اینها جهت روشن کردن حقایقی است که زنگار کریه پلشتی‌هایی چون جنگ، فقر، نابرابری، جهل و تعصب، دروغ و فریب و هرآنچه که زشتی و ناپاکی آن را احاطه کرده است و تلاش برای زدودن این زنگار و به کرسی نشاندن حقانیت مفاهیم والا و ارزشمندی چون صلح، عدالت، حقیقت طلبی، راستی، مهربانی، هم‌رنگی، اتحاد، یکدلی و...

بنا به اعلام اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رستمی در این پیام خاطرنشان کرده است: همانگونه که در هر دوره از تاریخ پرفراز و نشیب تئاتر، هنرمندان همواره آیینه تمام‌نمای جامعه خود بوده‌اند و مسائل و معضلات زیست بوم خود و بلکه جهان را بیان کرده‌اند. دیار کهن و میهن عزیز ما نیز همیشه کامیابی‌ها و ناکامی‌ها و مسائل خاص خود را داشته است و جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان فرصت مغتنم و محترمی بوده و ان‌شاءالله خواهد بود تا خانواده بزرگ تئاتر و اهالی شریف و نجیب تئاتر خیابانی بالاخص، موقعیت‌های عمده و اصلی این مسائل را انتخاب و دل‌مشغولی خود کنند و با عبور دادن از صافی ذهن‌آگاه و وجدان بیدارشان، با زیبایی‌شناسانه‌ترین حالت ممکن، زبان گویای هنر میان عامه مردم و در کف خیابان مطرح و ارائه کنند. باشد که از این راه تئاتر خیابانی بتواند طنین و تأثیر خود را بر همگان بگذارد و تماشاگران گوناگون خود را با مشغله‌های ذهنی متنوع و مطالعه‌های مختلف، متأثر از پیام‌های هنرمندانه انسانی خود کنند.

تئاتر خیابانی منادی ساختن جامعه‌ای بهتر

مدیرکل فرهنگ و اشاد اسلامی استان کردستان در انتهای پیام آورده است: به سهم خود از مسئولان، هنرمندان، دست‌اندرکاران و یکایک همکارانم در ستاد برگزاری جشنواره و تمامی افرادی که با تلاش، حمایت و پشتیبانی خود، شرایط را برای برگزاری باشکوه پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان فراهم کرده‌اند صمیمانه تشکر و قدردانی می‌کنم و امیدوارم در سایه الطاف الهی همواره پیروز و سرافراز باشید.

پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان از ۵ تا ۱۰ آبان ماه در شهرستان مریوان برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha