۱ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۴۵
کد خبرنگار: 2406
کد خبر: 84515572
۰ نفر

برچسب‌ها

نیازمندی های این روزها که فراموش شده اند!

تهران- ایرنا- شاهین گلشن راد نمایشگاهی با عنوان «خط بر نیاز» بر پا کرده که بر مبنای تابلوهایی با پیش زمینه نیازمندی ها شکل گرفته، و روی هر تابلو، واژه ای ترسیم گردیده، که این روزها حتی نگارشش با اَشکال فراموشی روبرو شده است.

به گزارش ایرنا، نمایشگاه هنری شاهین گلشن‌راد، نویسنده و نقاش با عنوان «خط بر نیاز»  که از ۳۰ مهرماه در گالری واحه آغاز شد و تا ۳ آبان ادامه دارد، با ۴۹ تابلو، فراموشی کلمات ایرانی را به رخ بیننده می کشاند.
شاید و به حتم بسیاری از این کلمات هنوز در زبان فارسی وجود دارد، اما یا رسم الخط آن اشتباه شده یا بار معنایی اش را از دست داده است.

گلشن‌راد درباره ایده خلق آثار این نمایشگاه گفت:  ایده نمایشگاه «خط بر نیاز» مدت طولانی ذهنم را درگیر کرده بود، چرا که اطمینان داشتم برای رونمایی از هر اثر هنری آنچه اهمیت داردخلاقیت در بیان مفهوم است. 

او نام این نمایشگاه را بر گرفته از عبارت خطاطی بر نیازمندی‌ها بیان کرد و افزود: خلق این آثار برای یادآوری کلماتی است که در حال حاضر میان انسان‌ها کمرنگ شده و یا شاید از خاطر آن‌ها رفته است. پس بر این باور رسیدم برای بیان این مفهوم ، نیازمندی‌ها بهتر است.

این نویسنده و نقاش در گفت و گو با ایرنا افزود: حتی صفحات نیازمندی ها به سرعت از بین رفتند و شاید تا چند سال دیگر به خاطر نیایند، از همین رو نشستن واژگان قریبِ غریب بر روی این بک گراند این مساله را بیشتر به رخ می کشد.

وی افزود: گاهی با کلمات غریب شده برای نسل جدید در نمایشگاه روبروییم و گاه با یک کلمه ای که فرد می خواهد چون واژه آن مفهوم، رها شده از قیود نوشتاری، آن را بنگارد.
گلشن راد در مورد دوم گفت: مثلا «عشق» در این نمایشگاه یک تابلو دارد، که به صورت « اِشق»  نوشتنه شده است، چرا که برخی کلمات باید چون معنایشان رها باشند.
وی در عین حال گفت: این نمایشگاه تلنگری است که با چه سرعتی از کلمات آشنا در زبان پارسی در نوشتار دور می شویم، کلماتی چون خلوت، حریم و حق که در نمایشگاه هر کدام تابلویی دارند.

گلشن راد در گفت و گو با ایرنا افزود: در این نمایشگاه جدا از دورافتادن از کلمات، مسائلی چون دور شدن از ما به میان آمده و بر این اساس تابلویی به نام تو بر زمینه نیازمندی ها نشسته است.

شاهین گلشن راد که نویسندگی حرفه اصلی اوست، یک سال برای این نمایشگاه از موضوع تا اجرا تلاش کرده است.
آثار با قلم مو و مرکب، بر زمینه اکلیلیک قرار گرفته است.

نمایشگاه «خط بر نیاز» تا روز دوشنبه ۳ آبان ماه ساعت ۱۶ تا ۲۱ در گالری واحه، واقع در خیابان ایرانشهر، خیابان نوشهر دایر است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha