صلیب سرخ: جهان از امدادرسانی‌ در افغانستان حمایت و با طالبان تعامل کند

تهران-ایرنا- صلیب سرخ جهانی ضمن درخواست از جامعه جهانی برای تعامل با گروه طالبان هشدار داد که فعالیت گروههای امدادرسان به تنهایی نمی‌تواند مانع از بروز بحران انسانی در افغانستان شود.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، از زمان سرنگونی دولت تحت حمایت غرب در افغانستان و روی کار آمدن طالبان، غربی‌ها برای تداوم کمک‌هایشان به افغانستان شرط گذاشته‌اند، دارایی‌های خارجی افغانستان را مسدود و اعلام کرده اند منتظر رفتار و سیاست های گروه طالبان هستند. به همین دلیل افغانستان با چالش های اقتصادی جدی روبرو شده و کارشناسان نسبت به وخامت اوضاع انسانی در این کشور هشدار داده اند.

از زمان حضور طالبان در راس قدرت افغانستان فعالیت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ افزایش یافته و دیگر سازمان‌های امدادرسان نیز در حال تشدید فعالیت هایشان هستند.

در این میان رابرت ماردینی مدیرکل کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام کرد که حمایت جامعه جهانی از گروههای امدادرسان برای ارائه خدمات اولیه در افغانستان امری مهم و ضروری به شمار می رود.

وی افزود: سازمان های امدادرسان و امور بشردوستانه با پیوستن به نیروهای دیگر می‌توانند کارهای بیشتری انجام دهند. این سازمان های امدادرسان فقط می‌توانند راه‌حل‌های موقتی ارائه کنند.

سازمان ملل اخیرا اعلام کرد که بودجه ای را اختصاص داده تا مستقیما به افغان ها ارائه شود که به گفته مدیرکل صلیب سرخ جهانی مشکلات را برای سه ماه حل‌وفصل می‌کند.

ماردینی خاطر نشان کرد که ۳۰ درصد از جمعیت ۳۹ میلیونی افغانستان با سوتغذیه شدید روبرو هستند و ۱۸ میلیون نفر نیز به کمک‌های انسانی یا حفاظت نیاز دارند.

این مقام ارشد صلیب سرخ گفت: هیچ سازمان امدارسان و بشردوستانه‌ای نمی‌تواند برای حل مشکلات کشوری جایگزین اقتصاد آن کشور شود.

 افغانستان که در سال های اخیر و اشغال کشور از سوی نیروهای غربی با وضعیت انسانی پیچیده ای روبرو بود پس از کنترل کشور توسط گروه طالبان با مشکلات بیشتری روبه رو شده که کمک فوری جامعه جهانی را می‌طلبد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha