وجه تمایز تئاتر صاحبدلان، اجرامحور بودن آن است

تهران- ایرنا- رئیس انجمن هنرهای نمایشی ایران با بیان آنکه اگر بحث رقابت در تئاتر صاحبدلان مطرح شود، فرایند برگزاری به کلی عوض می‌شود یادآور شد: وجه تمایز این رویداد با دیگر جشنواره‌های نمایشی، اجرامحور بودن آثار آن است.

به گزارش ایرنا از اداره کل هنرهای نمایشی، رضا بصیرت، در مورد جایگاه جشنواره تئاتر صاحبدلان افزود: تئاتر صاحبدلان در زمینه تئاتر دینی و مذهبی برای فعالان این حوزه شناخته شده است. وجه تمایز تئاتر صاحبدلان با دیگران این است که اجرامحور است. بخش اعظمی از اعتبارات مالی آن برای تولید و اجرا به گروه‌ها پرداخت می‌شود و نسبت به رویدادهای هنری دیگر بخش پشتیبانی کوچک‌تری دارد.

وی ادامه داد: اکثر استان‌های کشور در برگزاری این رویداد دینی مشارکت دارند و دربرنامه‌ریزی‌ در اداره کل هنرهای نمایشی و معاونت امور هنری، تحت عنوان حمایت از برگزاری رویدادهای نمایشی کشور درج شده است.

بصیرت یادآور شد: در بخش خیابانی همه آثار و در بخش صحنه‌ای از بین ۲۲ اثر رسیده به جشنواره ۲۰ اثر مربوط به استان‌ها هستند. برای استمرار برگزاری این‌گونه رویدادهای نمایشی، باید ضمن حمایت، از خلاقیت نیز بهره برد. این مسیر باید همه جانبه رشد کند و همه هنرمندان برای کار در این عرصه هدایت شوند و بتوانیم آن‌ها را ترغیب کنیم تا باز هم دست به تولید چنین آثاری بزنند.

وجه تمایز تئاتر صاحبدلان، اجرامحور بودن آن است

جشنواه صاحبدلان ایجادکننده بستر و زمینه تولید تئاتر در سطح کشور است

مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تئاتر صاحبدلان تا چه اندازه در تربیت و آموزش نسل جدیدی از هنرمندان در حوزه تئاتر دینی موفق بوده، گفت: چون ارزیابی، اطلاعات و آمار دقیقی از دوستانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند وجود ندارد. ما بر اساس صحبت‌های روسای انجمن‌های استان‌ها و گزارش کانون دینی انجمن و سایر دوستان می‌توانیم اعلام کنیم این رویداد به ایجاد بستر و زمینه تولید و عرضه نمایش‌هایی با مضامین دینی کمک و به واسطه آن نمایشنامه‌های منسجم و تاثیرگذاری در سطح حرفه‌ای تولید شده است.

نمایشنامه‌نویسی در بخش‌های مختلف این رویداد با همین هدف گنجانده شده است. گروهی که سیاست‌گذار تئاتر صاحبدلان هستند، دنبال کار تکراری نیست و حتما می‌خواهد نمایشنامه‌های موثری را تولید کند. در ادوار گذشته صاحبدلان هم چنین دیدگاهی وجود داشته و ما سعی می‌کنیم چنین روندی را در آینده نیز ادامه بدهیم تا هم از تئاتر دینی حمایت حداکثری کرده باشیم و هم خلاقیت و نوآوری در متون و اجراها داشته باشیم.

وجه تمایز تئاتر صاحبدلان، اجرامحور بودن آن است

رقابتی شدن جشنواره صاحبدلان نیازمند ایده و فکری متفاوت است

مدیر انجمن هنرهای نمایشی در مورد غیررقابتی بودن تئاتر صاحبدلان بیان کرد: هیات انتخاب بر اساس استانداردهای خاصی دستور به برگزاری می‌دهد و بین آثار رقابت را در نظر نمی‌گیرد. بحث رقابتی جذابیت زیادی برای تئاتری‌ها دارد که می‌خواهند در یک روند رقابتی خودشان را محک بزنند. این مسئله نیازمند سازوکار مشخصی است و در جشنواره صاحبدلان چنین سازوکاری نداریم. هیئت انتخاب در این رویداد براساس تجربه و استاندارد، آثار مناسب اجرا را انتخاب می‌کنند.

وی افزود: اگر رقابت در این جشنواره مطرح شود، فرایند برگزاری به کلی عوض می‌شود و چه بسا مستلزم ساختار دیگر باشد. به نظرم در همین ساختار فعلی و اعتمادی که نسبت به آن وجود دارد به واسطه برگزاری چندین دوره از این رویداد می‌تواند به همین شکل پیش برود و همین حالا هم مورد پذیرش هنرمندان و علاقه‌مندان تئاتر دینی است. هرچند اگر ایده اجرایی خوبی باشد، می‌توان برای ادوار بعدی درموردش فکر کرد و اگر موافقت جمعی بود، می‌توان آن را عملی کرد.

وجه تمایز تئاتر صاحبدلان، اجرامحور بودن آن است

گروه‌های تئاتی جشنواره صاحبدلان چگونه حمایت می‌شوند؟

بصیرت درباره فرایند و چگونگی حمایت از گروه‌های حاضر در تئاتر صاحبدلان توضیح داد: حمایت‌ها در مورد تئاتر صاحبدلان به این صورت است که گروه‌ها پس از انتخاب برابر جدول زمانبدی نمایش خود را اجرا و بعد ارسال گزارش و تایید ستاد اجرایی و و ادارات کل استان‌ها مبلغ توافق شده به گروه‌ها پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به هماهنگی و ارتباط سازنده انجمن هنرهای نمایشی ایران و کانون تئاتر دینی اداره کل هنرهای نمایشی گفت: انجمن به عنوان مجری فعالیت‌های اداره کل هنرهای نمایشی در حوزه تئاتر است. اداره کل هنرهای نمایشی همه رویدادها را مصوب می‌کند و به عنوان مجری در شورای برنامه‌ریزی درمورد این رویداد، هزینه‌ها، برآوردها، ضرورتش و... دفاع می‌کند. در نهایت اعتباری برای رویداد تخصیص داده می‌شود و ما مجری اجرای این مصوبات اداره کل هنرهای نمایشی کشور هستیم. این تعامل بسیار خوب و توام با اعتماد است.

وجه تمایز تئاتر صاحبدلان، اجرامحور بودن آن است

تئاتر صاحبدلان بر اخلاق‌مداری جامعه تلاش می‌کند

بصیرت در مورد اینکه تئاتر صاحبدلان تا چه اندازه در بحث گسترش فرهنگ دینی، ارزش‌های اخلاقی و معرفی الگوها و اسوه‌های دینی موثر بوده، گفت: عناصر مختلفی برای رسیدن به جامعه‌ای اخلاق‌مدار دخیل هستند. تئاتر صاحبدلان به عنوان تئاتری که در این حوزه دارای پیشینه قوی است، می‌خواهد این جریان را در کشور گسترش بدهد تا مخاطبان را به مضامین دینی و مذهبی متوجه کند.

به نظرم صاحبدلان جای خودش را باز کرده و با توجه به اینکه نمایش‌ها در استان محل تولید اجرا می‌شود، نفوذ و تاثیرگذاری آن قابل قبول است چراکه اجراها در استان‌های مختلف و عموما در مناسبت‌هایی اجرا می‌شوند که مضامین دینی و مذهبی آشنا هستند. به نظرم صاحبدلان به همین واسطه جای خودش را در دل جامعه مخاطبان و مسئولان باز کرده است.

جشنواره تئاتر صاحبدلان به مدیریت دفتر تئاتر دینی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیریت دکتر محمود فرهنگ تا پایان آبان در سراسر کشو دز حال برگزاری است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha