۱ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۲۰
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84515431
۰ نفر

برچسب‌ها

بحران اقلیمی، منازعه بر سر آب و مهاجرت را تشدید می‌کند

 تهران-ایرنا- تحلیلگران آمریکایی هشدار داده اند بحران آب و هوایی می تواند به منازعات مرزی و اختلافات بین کشورها بر سر مسائل ناشی از کمبود آب و مهاجرت دامن بزند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، روزنامه گاردین با استناد به گزارش دولت آمریکا هشدار داد: بحران آب و هوایی درگیری های مرزی را تشدید و بر اختلافات بر سر آب و مهاجرت دامن خواهد زد و به بروز بی ثباتی به ویژه در کشورهای در حال توسعه منجر خواهد شد.

گزارش های منتشر شده کاخ سفید، جامعه اطلاعاتی و وزارت دفاع آمریکا تصویر تیره و تاریخ را درباره مشکلات انسانی و امنیتی همزمان با ادامه بحران آب و هوایی ارائه می دهد.

این گزارش هشدار می دهد که افزایش دما و تاثیرات شدید فیزیکی می تواند به بروز درگیری بر سر آب، بی خانمانی ده ها میلیون نفری در ۳۰ سال آینده منجر شود که این موضوع شامل افزایش سطح دریاها در آمریکا، خشکسالی و جنگل سوزی می شود که تهدید آن همچنان برای جوامع وجود دارد.  

سازمان اطلاعات آمریکا پیش بینی کرده که اختلافات ممکن است بین کشورهایی بروز کند که به دنبال حفاظت از خود به طور یکجانبه با استفاده از راهبرد موسوم به مهندسی خورشیدی هستند.

در صورتی که کشوری به این نتیجه برسد که تلاش های بین المللی برای محدود کردن دمای زمین به زیر ۱.۵ درجه سانتیگراد، با شکست مواجه شده ممکن است به استفاده از تلاش ها برای سرد کردن کره زمین از طریق اشعه های ورشیدی به فضا از طریق برخی تکنیک های تهدیدآمیز دیگر رویگردان شود.

گزارش براورد اطلاعات ملی، پنتاگون و کاخ سفید به سفارش بایدن انجام شده که از جیک سالیوان مشاور امنیت ملی خود خواسته بود درباره گزینه های نحوه مقابله با مهاجرت فزاینده در نتیجه بحران آب و هوایی تحقیق کنند.

همزمان سران کشورها خود را آماده برگزاری مذاکرات مهم آب و هوایی سازمان ملل در اسکاتلند می کنند که قرار است اواخر ماه جاری جاری انجام شود.

در بین سه گزارش منتشر شده گزارش سازمان اطلاعات ملی آمریکا درباره تاثیرات شدید افزایش دما و سطح دریاها هشدار می دهد و بیان می کند که این پدیده می تواند به  تشدید درگیری های ژئوپلتیکی مرزی منجر شود.

آمریکا و شرکایش با چالش های پرهزینه ای مواجه هستند که ممکن است بدون تلاش های هماهنگ برای کاهش کنترل دمای زمین و جلوگیری از انتشار گازهای الاینده مدیریت آن دشوار باشد.

در گزارش سازمان اطلاعات ملی آمریکا تاکید می شود که ۱۰ کشور در مقابل بحران های انرژی و عرضه آب و غذا آسیب پذیر هستند که شامل افغانستان، برمه، پاکستان، کره شمالی، گواتمالا، هایئتی، هندوراس، نیکاراگوئه، کلمبیا و عراق می شود.

گزارش کاخ سفید پیش بینی می کند که ده ها میلیون نفر در دو یا سه دهه آینده به دلیل تاثیرات تغییرات آب و هوایی بی خانمان خواهند شد.

تاکنون بیش از ۲۱ میلیون نفر سالانه به اجبار بین سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۱۶ از خانه و کاشانه خود رانده شده اند و به نظر می رسد  خطرات مربوط به تغییرات آب و هوایی علت اصلی این جابجایی بوده است.

این گزارش نشان می دهد که تبعات سیاسی و نظامی احتمالی ناشی از تغییرات اب و هوایی نیز آمریکا را تهدید می کند. مهاجرت ناشی از تغییرات آب و هوایی همچنین می تواند کشورهای متحد آمریکا را بی ثبات تر کند و ممکن است کشورهای به اصطلاح دشمن آمریکا مانند چین و روسیه از این شرایط بهره برداری کرده و به دنبال اعمال نفوذ از طریق حمایت مسقتیم از کشورهای دستخوش ناآرامی ناشی از مهاجرت باشند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha