لیتیوم، گاز و انرژی هسته‌ای، عامل تقویت روابط روسیه و بولیوی

تهران - ایرنا - «روخِلیو مایتا» وزیر امور خارجه بولیوی و «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در زمینه تحقق مجموعه ای از پروژه‌های جدید از جمله بهره برداری از منابع لیتیوم در این کشور آمریکای لاتین، استخراج منابع گاز و فراهم کردن زمینه استفاده از انرژی هسته برای بولیوی، توافق کردند.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از روزنامه ال پائیس اسپانیا، نخستین سفر رسمی «روخِلیو مایتا» وزیر امور خارجه بولیوی به مسکو، ثمربخش و سازنده قلمداد شد. بر اساس اطلاعات منتشر شده، دیدار دیروز جمعه رئیس دستگاه دیپلماسی بولیوی با «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه، تمایل مسکو برای تقویت حضور خود در بازار آمریکای لاتین را برجسته کرده و هر دو دیپلمات در زمینه تحقق مجموعه ای از پروژه‌های جدید از جمله بهره برداری از لیتیوم و استفاده از انرژی هسته ای با اهداف صلح‌آمیز توافق کردند.

در حالی که عرضه واکسن اسپوتنیک‌وی در ماه‌های اخیر به یکی از نقاط قوت و نفوذ روسیه در آمریکای لاتین و زمینه ای برای تنوع بخشیدن صادرات به این منطقه محسوب می‌شود، تقویت همکاری‌ها در زمینه مقابله با شیوع بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ از دیگر مسائل مورد بحث و بررسی سران این دو کشور بود.  
لاوروف گفت: دولت بولیوی یکی از شرکای دارای اولویت روسیه در منطقه آمریکای لاتین و کارائیب است.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد روابط دو کشور «در ماه‌های اخیر به طور قابل ملاحظه ای تقویت شده است» و روسای جمهوری دو کشور از زمان روی کارآمدن «لوئیس آرسه» در دولت بولیوی در نوامبر ۲۰۲۰ تا کنون سه مرتبه به صورت تلفنی گفت‌وگو کرده اند.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز با تاکید بر اینکه بولیوی «یکی از شرکای اولویت‌دار کرملین است» گفت، سفر روخلیو مایتا با هدف افزایش همکاری‌های دوجانبه «در بالاترین سطح کیفی» انجام شده است.

یکی از زمینه‌های فعالیت اقتصادی مشترک روسیه و بولیوی، مشارکت شرکت گازپروم در پروژه‌های گازی بولیوی است که از پنج سال پیش در این کشور آمریکای لاتین حضور دارد. به نوشته ال پائیس مجموع ذخایر گازی تحت فعالیت شرکت روسی گازپروم در بولیوی  ۷۰.۸میلیارد متر مکعب گاز طبیعی تخمین زده شده است.

علاوه بر این، روسیه آمادگی خود برای استخراج مستقیم لیتیوم که ماده اصلی ساخت باتری است، اعلام کرده است. بولیوی که دارای بیشترین ذخایر لیتیوم در جهان است، نقش چشمگیری در تولید باتری و حرکت به سمت انرژی‌های پاک خواهد داشت.

همچنین علاوه بر مرکز تحقیقات شرکت هسته ای روس‌اتم روسیه که مراحل ساخت آن در شهر «اِل آلتو» بولیوی در مراحل پایانی ساخت قرار دارد، وزیر خارجه روسیه از پیشنهاد این شرکت هسته‌ای نسبت به افزایش همکاری‌ها با هدف استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته ای در سایر زمینه‌های پزشکی، صنعتی و کشاورزی خبر داد.

کریل کوماروف، معاون اول شرکت دولتی روس‌اتم پیشتر با بیان اینکه پروژه مرکز تحقیقات هسته ای بولیوی قرار است به طور کامل در سال ۲۰۲۴ به بهره برداری برسد، گفت: راکتور تحقیقاتی که در سال ۲۰۲۴ در اینجا ظاهر می شود، یک معجزه فنی است، یک ماشین ابتکاری است که بولیوی را با قدرت‌های برجسته جهانی در یک خط قرار می دهد.

این مرکز استفاده گسترده از فناوری های تابشی در کشاورزی، دارو، صنعت، محیط زیست و سایر حوزه های حیاتی را تضمین می‌کند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha