۱ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۰۸
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 84515380
۰ نفر

برچسب‌ها

زنگ خطر کرونایی در شرق و مرکز اروپا

تهران-ایرنا- وضعیت کرونایی در شرق و مرکز اروپا، شرایط متفاوتی با غرب اروپا دارد و وضعیت آن به گونه ای است که می تواند زنگ خطری جدی برای کشورهای شرق و مرکز اروپا باشد.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از تارنمای روزنامه فایننشال تایمز، میزان ابتلا و مرگ و میر در میان این کشورهای اروپایی بالاترین آمارهای کنونی در جهان است و همچنین میزان واکسیناسیون نیز روند نزولی دارد.

این چالش احتمالا دولتهای شرق و مرکز اروپا را به سازماندهی محدودیت های جدید مجبور خواهد کرد.

رومانی یکی از این کشورهای اروپایی است که همچنان با چالش جدی کرونا دست و پنجه نرم می‌کند. بیمارستان ها در این کشور در حال تمام کردن تخت‌ها برای بیماران هستند، سردخانه ها نیز پر شده و پزشکان شرایط خوبی ندارند و خسته شده‌اند. بیشتر بیماران واکسینه نشده اند و به همین خاطر می‌توان انتظار جان سپردن آنها را داشت.

"رادو تینکو" یک متخصص شرایط اضطراری در بیمارستانی در بخارست گفت: اوضاع بحرانی است. ما ناامید شده ایم. افراد از زدن واکسن امتناع می کنند. حتی وقتی با افراد در مورد خطرات شدید کرونا صحبت می کنیم، باز هم از واکسینه شدن امتناع می کنند.

آمارهای کرونایی در شرق اروپا با غرب اروپا متفاوت بوده است. در غرب اروپا میزان مرگ و میز یک دهم آمارهای شرق اروپاست.

در این میان میزان ابتلا به کرونا نیز در کشورهای حوزه بالتیک به سطح بی‌سابقه ای افزایش یافته است.

برای نمونه ۱۱۵ مورد جدید روزانه در لتونی در هر ۱۰۰ هزار نفر ۳۰ برابر آمار مشابه در اسپانیاست. ۹۴ مورد جدید در لیتوانی نیز ۲۴ برابر در این راستا بوده است.

کارشناسان امور بهداشت و درمان معتقدند که عدم اعتماد گسترده نسبت به دولت و مقامات در این کشورهای شرق و مرکز اروپا منجر به شک و تردیدهای شهروندان برای واکسن زدن و همچنین عدم پذیرش محدودیت‌های کرونایی اعمال شده از سوی دولتها شده است.

"اوکتاویان جورما" یک پزشک رومانیایی در این راستا گفت: شهروندان این کشور به مقامات‌شان اعتماد ندارند. هیچ کس اهمیتی به قوانین و مقررات نمی دهد.

منتقدان همچنین فساد مالی و بی ثباتی سیاسی را از جمله دلایل این بی اعتمادی در این کشورهای شرق و مرکز اروپا به ویژه در رومانی و بلغارستان می دانند.

در کشورهایی همچون بوسنی و بلغارستان بیش از چهار درصد از افرادی که تست کروناشان مثبت بوده به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست می دهند. در لتونی و لیتوانی این آمار بیش از یک درصد بوده است.

در این میان رهبران اتحادیه اروپا نیز بر تسریع روند واکسیناسیون در این اتحادیه و غلبه بر چالش شک و تردید شهروندان نسبت به واکسن زدن تاکید کرده اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha