بارش‌های مهر، تشنه کامی ایران را کاهش نداد

تهران- ایرنا- در حالی که میزان بارش‌های مهرماه در دوره بلندمدت ۵۲ ساله ۶.۵ میلیمتر بوده اما در نخستین ماه سال آبی جدید (مهر ۱۴۰۰ تا پایان شهریور ۱۴۰۱) این میزان تنها ۳.۷ میلیمتر بوده و نشان می‌دهد که این بارش‌ها نتوانسته خشکسالی پارسال را جبران کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، چندی پیش «علی اکبرمحرابیان» وزیر نیرو در جمع خبرنگاران  و در پاسخ به ایرنا گفت: سال آبی ۹۹ - ۱۴۰۰ را که پشت سر گذاشتیم، یکی از کم بارش‌ترین سال‌ها در بین ۵۰ سال اخیر بود و میزان بارش‌ها نیز ۳۷ درصد نسبت به شرایط عادی کاهش داشت.

با ورود به سال آبی جدید (ابتدای مهر۱۴۰۰ تا آخر شهریور۱۴۰۱) انتظار می‌رفت وضعیت بارشی کشور بهتر از پارسال باشد اما پیش بینی موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو که برای سه ماه پاییز امسال وضعیت بارش‌ها راکمتر از حد طبیعی پیش بینی کرده بود این انتظار را نقش برآب کرد.

تازه‌ترین گزارش مرکزملی پایش و هشدارخشکسالی نشان از آن دارد که از ابتدای مهرماه تا آخر آن تنها ۳.۷ میلیمتر بارش در کشورمان رخ داده است که در مقایسه با دوره بلندمدت ۵۲ ساله که ۶.۵ میلیمتر بارندگی داشته با کاهش ۴۲.۷ درصدی بارش روبرو شده‌ایم.

۱۷ مهرماه وزیر نیرو در پاسخ به ایرنا در باره وضعیت بارش‌ها از تدوین برنامه‌ای برای تامین آب مورد نیاز کشور در صورت تداوم کاهش بارش‌ها خبر داد و گفت: برنامه تدوین شده، آب مورد نیاز بخش شرب، کشاورزی و صنعت را تامین خواهد کرد.

وی ادامه داد: البته پیش بینی های ارائه شده حاکی از آن است که سه ماهه پاییز بارش ها کمتر از حد طبیعی است ولی زمستان وضعیت بهتر خواهد بود.

وزیر نیرو گفت: پیش بینی ها از اسم شان پیدا است و ما سال هایی داشته ایم که پیش بینی ها محقق نشده است.

محرابیان افزود: چنانچه پیش بینی ها محقق شود، در نظر داریم منابع را به گونه ای مدیریت کنیم تا با کاهش بارش ها بتوانیم آب مطمئن و پایدار را تامین کنیم.

در عین حال وی در سفر روز جمعه خود به استان اردبیل اعلام کرد: خشکسالی مهرماه سال ۱۴۰۰ در نیم قرن اخیر کشور بی‌سابقه بوده است.

وزیر نیرو افزود: امسال میزان بارندگی در کشور نسبت به ۵۰ سال گذشته کاهش محسوسی داشته به طوری که در برخی استان‌ها بارندگی‌ها حدود ۵۰ درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه امروز ذخایر آب پشت سدهای کشور به حداقل رسیده است، افزود: برای تامین آب موردنیاز مردم باید همه در مصرف آن صرفه‌جویی کنند تا مردم با مشکل کم‌آبی مواجه نشده و کشور دچار چالش نشود.

محرابیان با اشاره به مشکل کم‌آبی در مناطق روستایی و شهرهای متوسط کشور بیان کرد: امروز حتی در کلانشهرها با کمبود منابع آب روبه‌رو هستیم به گونه‌ای که هم‌اکنون آب جمع شده پشت سدهای کشور به کمتر از ۱۸ میلیارد مترمکعب رسیده است.

همچنین «صادق ضیائیان»، مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی روز شنبه اول آبان گفت: امسال انتظار آبان و آذرماه کم بارش و کمتر از متوسط سی ساله را داریم.

این وضعیت بارشی کشور و کاهش آب موجود در سدها نیاز به صرفه جویی در مصرف را دوچندان می سازد تا بتوان به گفته وزیر نیرو امسال را بدون مشکل پشت سرگذاشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha