۴۷ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال استان مرکزی واکسن کرونا را دریافت کردند

اراک - ایرنا - استاندار مرکزی گفت: ۴۷ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال استان مرکزی هر ۲ نوبت واکسن کرونا را دریافت کردند و در برابر این ویروس ایمن‌سازی شدند.

سید «علی آقازاده» روز شنبه در نشست ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان مرکزی، افزود:  ۸۲ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال استان مرکزی نیز یک نوبت از واکسن کرونا را دریافت کردند و با این حجم واکسیناسیون، استان مرکزی  رتبه سوم کشور را به خود اختصاص داده است. 

وی ادامه داد: طیفی از کارمندان از دریافت واکسن کرونا سرباز زده‌اند که برابر تصمیم ستاد کرونا کشور باید درصورت ارایه نکردن کارت واکسن هر سه روز یک‌بار تست PCR خود را به محل کار ارایه کنند و مسئولان نهادهای اجرایی نیز وظیفه دارند نتایج را در اسرع وقت به ستاد کرونا یا دانشگاه علوم پزشکی گزارش کنند. 

استاندار مرکزی اظهار داشت: شمار معدودی از شهروندان نیز مشمول گروه واکسن نزده‌ها هستند و باوجود اینکه این تصمیم را امری شخصی می‌دانند از این پس اجازه حضور در اماکن عمومی را ندارند و تهمیدات و ساز و کارهای آن به زودی ارایه می‌شود.

آقازاده بیان کرد: گزارش‌ها بیانگر آن است که در ۹ شهرستان استان مرکزی روند کرونا دوباره  افزایشی شده است و شهرستان زرندیه نیز در شرایط قرمز قرار گرفته، بنابراین در زمینه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی هیچ مماشاتی وجود ندارد و همه موظف به تمکین از دستورات ستاد کرونا برای تزریق واکسن و رعایت پروتکل‌ها هستند. 

وی اضافه کرد: درصورتی که دوباره بخش بیشتری از استان در شرایط پرخطر و قرمز قرار گیرند، چاره‌ای جز اعمال محدودیت‌ها نیست و به‌منظور پیشگیری از حاکمیت شرایط بحرانی همه باید نسبت به مصوبات ستاد کرونا استان و کشور توجه ویژه داشته باشند. 

استاندار مرکزی بیان کرد: کادر درمان استان فرسوده و خسته شده و نباید به گونه‌ای رفتار شود تا دوباره با افزایش شمار بیماران بار مضاعفی در این بخش ایجاد شود و در آستانه بازگشایی مدارس و دانشگاه ها همه باید مراقبت لازم را داشته باشد تا پیک ششم اوج نگیرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی نیز گفت: کشورهایی که خود سازنده واکسن بوده اند، به دلیل  رعایت کمرنگ پروتکل‌ها مجدد با افزایش موارد ابتلا و فوتی روبه‌رو شده‌اند و همین اتفاق می تواند در کشور ما نیز رخ دهد.

«بهروز اکرمی» افزود: تزریق واکسن مصونیت قطعی نمی‌دهد و رعایت پروتکل‌های بهداشتی امری ضروری است تا دوباره شاهد افزایش  شمار ابتلا و بستری  و موارد فوتی کووید ۱۹ نباشیم.

وی اظهار داشت: آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها باید برابر تصمیمات ستاد ملی عمل کنند و شهرستان‌هایی که این هفته روند افزایش کرونا را شاهد هستند باید اقدامات جدی برای جلوگیری از گسترش سریع ویروس و رسیدن به بحران را اعمال کرده  گزارش آن را در نسیت بعدی ستاد کرونا ارایه کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی بیان کرد: شهرداری قول داده  که تا سه‌شنبه هفته جاری مصوبات مربوط به ستاد کرونا در مدیریت شهری را اجرایی کندو در صورت عدم تحقق این وعده سرپرست شهرداری چهارشنبه به دادستانی معرفی می شود.

اکرمی با اشاره به به اینکه گزارش‌هایی از دریافت پول نقد به‌عنوان کرایهاز سوی  رانندگان اتوبوسرانی دریافت شده است، گفت: این رفتار خارج از پروتکل‌های بهداشتی است و باید به سرعت نظارت در این بخش حاکم شود. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در این نشست گفت: یک میلیون ۸۱۸ هزار  نفر در استان مرکزی تا شب گذشته در برابر کرونا واکسینه شده اند که ۸۴ و چهار دهم درصد نوبت اول و ۴۹ و ۲۸ صدم درصد نیز هر ۲ نوبت واکسن را دریافت کردند و در واقع با آمار ساوه و خمین میزان واکسیناسیون نوبت اول در استان ۸۲ درصد و نوبت  دوم نیز ۴۷ درصد برآورد می‌شود.

دکتر «محمد جمالیان» افزود:  شمار ابتلای جوانان به کرونا اکنون افزایش چشمگیری دارد وبا توجه به قوای جسمانی بهتر شمار موارد بستری کاهش دارد اما این به شرایط مطلوب نیست بلکه کووید ۱۹ در استان با شیب آهسته به سمت بحران حرکت می کند.

وی ادامه داد:  نگرانی از شیوع آنفلوآنزا همزمان با کرونا موضوع جدی دیگری است که بازگشایی دانشگاه‌ها به آن دامن می‌زند و تاکنون سه مورد آنفلوآنزا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک اضافه کرد: با توجه به اینکه سال گذشته میزان ابتلای به آنفلوآنزا  در استان کم بوده امسال میزان ایمنی در مقابل این بیماری پایین است و باید بحث خوابگاه های دانشجویی جدی گرفته شود و تذکرات لازم به مسئولان دانشگاه‌ها و هم آموزش و پرورش ابلاغ شده است. 

جمالیان شرایط موجود را بسیار حساس عنوان کرد و گفت: اگر فرزندان و دانش آموزان درگیر بیماری کرونا شوند به صورت شبکه مویرگی آن را به خانواده و جامعه می‌دهند که مهار آن بسیار دشوار خواهد بود.

وی افزود: سالن شهید ساکی به‌عنوان یکی از مراکز واکسیناسیون در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد و از ظرفیت دانشگاه آزاد برای ادامه واکسیناسیون استفاده خواهد شد و اکنون ۱۵۱ بیمار در نقاهتگاه دانشگاه اراک خدمات درمانی دریافت می کنند و امکان تعطیلی آن نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک تاکید کرد: بازگشایی استخرها  نیز باید با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی همراه باشد و اگر قصوری صورت گیرد برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در این نشست گفت: شمار مبتلایان به کرونا در هفته چهارم مهرماه امسال ۲ هزار و ۸۸۶ مورد بود که نسبت به هفته سوم همان ماه با ۲ هزار ۸۲۳ مورد ابتلا ۲ درصد داشته است.

دکتر «علی علیمحمدی» افزود: موارد سرپایی استان با چهار درصد رشد از ۲ هزار و ۵۱۸ مورد به ۲ هزار و ۶۲۵ مورد و موارد بستری با ۱۴ درصد کاهش از ۳۰۵ مورد به ۲۶۱ مورد رسیده است و ۳۹ مورد فوتی استان در هفته سوم در هفته چهارم هیچ تغییری نکرده است.
وی شمار تست های رپید انجام شده در استان را ۲۳۵ هزار و ۹۴۸ مورد دانست که از این تعداد ۴۶ هزار و ۴۰۱ مورد معادل ۲۰ درصد تست ها مثبت اعلام شده است.

استان مرکزی زمستان ۹۸ بعد از قم دومین استان کشور بود که نخستین موارد کرونا در آن مشاهده شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha