تمهیدات ژاپن برای شرکت در اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل

تهران- ایرنا - نخست وزیر ژاپن با توجه به همزمانی انتخابات پارلمانی این کشور با اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در گلاسکو کاپ ۲۶ (COP۲۶ )، تلاش دارد با انجام تمهیداتی در این نشست شرکت کند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از خبرگزاری « رویترز »، « فومیو کیشیدا » نخست وزیر ژاپن قصد دارد در کنفرانس اقلیمی سازمان ملل متحد که قرار است ۳۱ اکتبر ( ۹ آبان ) در گلاسکو برگزار شود، شرکت کند.

حضور کیشیدا در اجلاس اقلیمی COP۲۶ اولین سفر خارجی از زمان انتصاب وی در سمت نخست وزیری ژاپن می باشد. وی اوایل ماه جاری به عنوان نخست وزیر انتخاب شد و همچنان رهبری حزبش را نیز به عهده دارد . قرار است انتخابات پارلمانی ژاپن نیز در تاریخ ۳۱ اکتبر ( ۹ آبان ) برگزار شود. 

برپایه این گزارش، فومیو کیشیدا بلافاصله پس از شروع شمارش آرا در پارلمان به گلاسکو خواهد رفت تا در اجلاس شرکت کند اما ممکن است براساس نتایج انتخابات پارلمان سفر خود را لغو کند. 

نظرسنجی ها نشان می دهند حزب حاکم « دموکرات لیبرال » ممکن است کرسی هایی را در پارلمان از دست بدهد اما همچنان با ائتلاف با حزب « کومیتو » اکثریت را حفظ کند. 

فومیو کیشیدا پیش تر گفته بود ممکن است در اجلاس گلاسکو به صورت مجازی شرکت کند. 

بیست و ششمین اجلاس آب و هوایی گلاسکو (کاپ ۲۶) COP۲۶ نیز از ۱۰ تا ۲۱ آبان ماه سال جاری با حضور شماری از رهبران جهان، کارشناسان امور زیست محیطی و  فعالان حامی مقابله با چالش های مربوط به تغییرات آب و هوایی از ۲۰۰ کشور امضا کننده پیمان آب و هوایی پاریس، در شهر گلاسکو انگلیس برگزار می شود.
این اجلاس در حالی برگزار خواهد شد که ساکنان کره خاکی درگیر بحران های شدید اقلیمی و زیست محیطی، انتظارات بیشتری از قدرت های بزرگ اقتصادی جهان برای مقابله با این بحران ها را دارند.
کشورهای ثروتمند که یک دهه پیش وعده دادند یکصد میلیارد دلار در سال برای کمک به کشورهای آسیب پذیر به منظور سازگار کردن خود و انتقال به انرژی پاک تر فراهم کنند، هنوز در عمل به هدف سال ۲۰۲۰ خود بازمانده اند.
کارشناسان نشست COP۲۶ (کاپ ۲۶ ) در گلاسکو را آخرین فرصت برای کاهش روند گرم شدن کره زمین تا حداکثر ۱.۵ درجه سانتیگراد بالاتر از میزان پیش از دوره صنعتی شدن زمین می دانند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha