۴۵۰ هکتار عملیات بیابانزدایی در شهرستان سمنان هدفگذاری شد

سمنان- ایرنا- رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سمنان گفت: امسال اجرای عملیات بیابانزدایی در ۴۵۰ هکتار از اراضی شهرستان برنامه‌ریزی و مکان‌یابی شد.

به گزارش ایرنا، معصومه منظمی روز شنبه به ایرنا افزود: برنامه ریزی و مکان‌یابی اجرای عملیات بیابان زدایی در ۴۵۰ هکتار از اراضی شهرستان سمنان از محل اعتبارات ملی در سال ۱۴۰۰ هدفگذاری شد.

وی گفت: در راستای اهداف سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور و اجرای طرح «۱۴۰۰*۱۴*۳»  در خصوص مدیریت مناطق بیابانی با استناد به طرح های مطالعات مناطق بیابانی، عرصه ها جهت اجرای عملیات بیابانزدایی در مناطق هفت قدیر، شرق و غرب حاجی آباد و جنوب دلازیان در حوزه شهرستان سمنان مکانیابی شد.

وی افزود: این عملیات شامل طرح کنترل هرزآب و بذرپاشی در سطح ۱۰۰ هکتار، نهال کاری ۵۰ هکتار با گونه های تاغ و آتریپلکس و اجرای عملیات پرورشی در سطح ۳۰۰ هکتار و با تصویب اعتبار ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی در سال جاری اجرا می شود.

منظمی گفت: هدف از اجرای این طرح ها استحصال نزولات آسمانی، حفظ خاک و افزایش پوشش گیاهی و مقابله با پدیده گرد و غبار و جوان سازی تاغ‌زارهای موجود و مبارزه با آفات و بیماری ها است.

وی افزود: این مناطق فاقد پوشش گیاهی است و امید است این نهال کاری و بذرپاشی موجب افزایش پوشش گیاهی و حفاظت خاک در منطقه شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سمنان ابراز امیدواری کرد که اجرای این طرح ها در قالب طرح های مدیریت مناطق بیابانی بتواند در پیشگیری از بیابانزایی و توسعه پایدار شهرستان موثر واقع شود.

۵۵ درصد از وسعت ۹.۷ میلیون هکتاری استان سمنان مناطق بیابانی و نیمه بیابانی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha