دوحه و بیروت درباره امکان صدور گاز مایع از قطر به لبنان گفت‌وگو کردند

تهران – ایرنا – " ولید فیاض " وزیر انرژی لبنان با " علی المطاوعه " کاردار سفارت قطر در بیروت همکاری دو کشور در زمینه نفت و گاز را مورد بحث و بررسی قرار داد.

به گزارش روز شنبه تارنمای خبری " الخلیج الجدید" ، وزارت انرژی لبنان با صدور بیانیه ای در همین رابطه گفت : در این دیدار روابط دوجانبه میان دو کشور به ویژه همکاری در زمینه نفت و گاز و امکان حمایت کشور قطر از لبنان با انجام صادرات گاز طبیعی مایع مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دو طرف همچنین در خصوص موضوع اکتشاف نفت در لبنان و امکان مشارکت قطر در دومین دوره صدور مجوزها به منظور اکتشاف نفت و گاز در آب های منطقه ای لبنان به گفت وگو پرداختند و در زمینه پیگیری دیدارها و گفت وگوها در راستای منافع دو کشور توافق به عمل آمد.

بیروت در اواخر ۲۰۲۰ اعلام کرد که به خاطر همه گیری کرونا و پیامدهایش درخواست پذیرش اشتراک در دومین دوره دریافت مجوز استفاده از امتیاز حقوق نفتی در آب های لبنان را به تعویق انداخته است.

زمان ارائه درخواست ها تا به امروز مشخص نشده اما نجیب میقاتی نخست وزیر در ۲۰ سپتامبر گذشته ( ۲۹ شهریور ) گفت : راه اندازی دومین دوره صدور مجوز برای آب های منطقه ای لبنان و فعالیت در زمینه فرآیند اکتشاف نفت در دستور کار برنامه دولت متبوع وی قرار دارد.

لبنان ماه ها است که از بحران شدید در بخش انرژی در نتیجه کمبود سوخت رنج می برد و این امر منجر به قطع برق برای ساعات طولانی در خانه ها و موسسات دولتی در نتیجه ضعف شدید تولید نیروگاه ها شده است.  

بحران سوخت یکی از برجسته ترین پیامدهای بحران شدید اقتصادی است که لبنان از اواخر ۲۰۱۹ به دلیل فروپاشی مالی و نبود ارز خارجی به اندازه کافی به منظور وارد کردن کالاهای اساسی همچون سوخت و دارو با آن دست به گریبان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha