سنتز نانوذرات نیکل آینه‌ای با خواص آنتی‌باکتریال در دانشگاه علم‌وصنعت

تهران- ایرنا- پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت روشی سبز و آسان برای سنتز نانوذرات مغناطیسی نیکل آینه‌ای ارائه کردند که فعالیت‌های ضد باکتریایی آن روی باکتری‌های بیماری‌زا نظیر استافیلوکوکوس اورئوس واشریشیا کُلی به اثبات رسیده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، علی ملکی رییس دانشکده شیمی دانشگاه علم و صنعت ایران درباره این پروژه گفت: در این پژوهش برای اولین بار نانو ذرات نیکل به روش آسان شیمیایی به جداره‌ شیشه متصل شدند. در این تحقیق خاصیت بازتاب نور و آینه شدن را مورد ارزیابی قرار دادیم. این خاصیت صرفا در سایز نانو قابل دست یافتن بود و همچنین خاصیت آنتی باکتریال خوب این نانوذرات نیز به اثبات رسید.

وی افزود: یکی از کاربردهای این فناوری، ساخت آینه مورد استفاده در صنعت و ادوات پزشکی است؛ زیرا سمیت آینه نیکلی کمتر از جیوه بوده و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر از نقره است. همچنین این نانوذرات خواص آنتی‌باکتریال دارند و دو باکتری بیماری‌زا استافیلوکوکوس اورئوس واشریشیا کُلی را به طور موثری از بین می‌برند.

استاد تمام گروه شیمی آلی و عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ادامه داد: داشتن خواص آنتی باکتریال بالا برای حذف و از بین بردن آلاینده‌های زیست‌محیطی از جمله کاربردهای این آینه است. از دیگر کاربردهای آن، ساخت تلسکوپ‌ها است که شاید مهم‌ترین کاربرد این آینه باشد.

ملکی یادآور شد: سامانه‌های رادار و روش‌های پیچیده هواپیمایی، میکروسکوپ‌ها، ابزارآلات پزشکی، خودروها برای افزایش میدان دید، دوربین‌های شکاری، عینک‌های مختلف، تلسکوپ‌های زیردریایی ولیزرها برای تشدید و یک سو کردن شعاع‌های نور از جمله کاربردهای احتمالی این فناوری هستند.

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان Synthesis of nickel nanoparticles by a green and convenient method as a magnetic mirror with antibacterial activitie در  نشریه Scientific Reports از انتشارات  nature به چاپ رسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha