بستری بیماران کرونایی در خراسان جنوبی ۶ درصد افزایش یافت

بیرجند - ایرنا - دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا خراسان جنوبی گفت: موارد بستری بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های این استان هفته گذشته نسبت به شهریور امسال چهار تا ۶ درصد افزایش داشته است.

غلامرضا شریف‌زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حال حاضر ۱۶۰ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که از این تعداد تست کرونای ۶۴ نفر مثبت بوده است.

وی بیان کرد: هشت نفر از بیماران کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و حال چهار نفر وخیم است.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا خراسان جنوبی گفت: شناسایی موارد جدید ابتلا به کرونا (۲۴ ساعت) از طریق تست‌های مولکولی و سریع نیز در هفته پایانی مهر نسبت به دهه دوم شهریور ماه، ۳۷ درصد افزایش یافته که بیانگر عادی‌انگاری است.

وی از کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این استان خبر داد و افزود: با توجه به افزایش موارد ابتلا در هفته اخیر، پیش‌بینی می‌شود در ۲ هفته آینده موارد بستری در بیمارستان‌ها هم افزایش یابد و این تجربه را در پیک‌های قبلی نیز داشتیم.

شریف‌زاده درباره روند واکسیناسیون کرونا در خراسان جنوبی اظهار داشت: تاکنون ۷۶۱ هزار و ۲۹۶ دُز واکسن در استان تزریق شده که از این تعداد ۴۸۴ هزار و ۸۸۳ نفر نوبت اول با پوشش ۷۳.۵ درصدی جامعه هدف و ۲۷۶ هزار و ۱۳۴ نفر با پوشش ۴۱.۵ درصدی، نوبت دوم واکسن را دریافت کرده‌اند.

وی گفت: ۲۷۹ نفر نیز تاکنون واکسن نوبت سوم کرونا را در استان خراسان جنوبی دریافت کردند.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا خراسان جنوبی با اشاره به اعلام رنگ‌بندی جدید شهرستان‌ها افزود: براساس این رنگ‌بندی از امروز اول آبان شهرستان قاینات از نارنجی به زرد تغییر رنگ داد و در حال حاضر شهرستان‌های بیرجند، طبس و نهبندان در وضعیت نارنجی (پرخطر) هستند.

وی گفت: خوسف تنها شهرستان در وضعیت آبی (کم‌خطر) استان است و هفت شهرستان‌ هم در وضعیت زرد (متوسط خطر) هستند.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا خراسان جنوبی اضافه کرد: طبق آخرین دستورالعمل ارسالی، مدارس شهری جز کلاس‌های فنی و حرفه‌ای هنرستان‌ها و دروس آزمایشگاهی مجوز فعالیت حضوری را ندارند و تا ابلاغ دستورالعمل جدید مدارس باید طبق مصوبات ستاد ملی کرونا آموزش را به‌صورت مجازی دنبال کنند.

خراسان جنوبی با ۱۱ شهرستان تیر امسال در شروع خیز پنجم شیوع کرونا قرار گرفت و شهریور ماه از قله موج پنجم عبور کرد.

اولین مورد قطعی ابتلا به ویروس کرونا در شهر بیرجند چهارم اسفند ۱۳۹۸ گزارش شد و این استان تاکنون پنج موج بیماری کووید۱۹ را پشت سر گذاشته است.

حدود ۴۵ روز پس از فروکش کردن موج پنجم کرونا در خراسان جنوبی هفته گذشته رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از افزایش تدریجی موارد سرپایی و بستری در بیمارستان‌های استان خبر داد و گفت: اگر این روند تداوم داشته باشد قطعا ما در مسیر شروع موج بعدی کرونا قرار خواهیم گرفت.

محمد دهقانی ۲۵ مهر ماه جاری اظهار داشت: هفته گذشته شاهد افزایش تدریجی و مختصر مراجعه‌کنندگان هم سرپایی و هم بستری به بیمارستان‌های سطح استان بودیم که باعث شد استان خراسان جنوبی در زمره هفت استانی در کشور قرار بگیرد که افزایشی را در میزان بستری‌ها نشان می‌دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha