مراجعه به مراکز درمانی خراسان شمالی ۱۵ درصد افزایش یافت

بجنورد- ایرنا- مدیرکل بیمه سلامت خراسان شمالی گفت: مراجعه بیمه شدگان این سازمان به مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان در نیمه نخست امسال ۱۵ درصد نسبت به پارسال رشد دارد.

دکتر محسن رعنایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طبق اسناد رسیده به این سازمان بیمه گر امسال ۴۲۵ هزار و ۳۷۰ نفر به بیمارستان ها و مراکز درمانی استان مراجعه و از خدمات بهداشت و درمان استفاده کرده اند.

وی با بیان اینکه ۷۰۰ هزار نفر از شهروندان استان زیر پوشش بیمه سلامت هستند افزود: این سازمان بیمه گر با ۱۲۹ پزشکٰ، ۷۴ داروخانه، ۱۳ آزمایشگاه، هشت مرکز رادیولوژیٰ سونوگرافی، ۲۰ درمانگاه، ۱۲ بیمارستان، ۲۰ مرکز فیزیوتراپی، ۴۱ دندان پزشک و۱۳ آزمایشگاه قرارداد دارد.

رعنایی در خصوص نظام ارجاع نیز گفت: بیمه شدگان روستایی و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر زیر پوشش پزشک خانواده هستند و تمامی مراجعه کنندگان در صورت بیمار شدن به پزشک محل سکونت خود مراجعه می کنند که تمامی خدمات برای این گروه رایگان ارائه می شود.

وی اظهار داشت: ۵۲ قلم آزمایش نیز برای این گروه با تعرفه دولتی انجام می شود و در صورت نیاز به پزشک متخصص با رعایت نظام ارجاع از خدمات دولتی بهره مند خواهند شد. 

 مدیرکل بیمه سلامت خراسان شمالی با بیان اینکه این سازمان بیمه‌گر امسال ۷۳۵ میلیارد ریال برای بیماران هزینه کرد گفت: این سازمان بیمه گر پارسال در مجموع ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار به عنوان هزینه های درمان بیمه شدگان به بیمارستان ها و مراکز طرف قرار داد پرداخت کرد.

رعنایی بر الکترونیکی شدن فعالیت های این سازمان بیمه گر با مراکز طرف قرارداد نیز تاکید کرد و اظهار داشت: تمامی بیمارستان ها هم اینک به صورت الکترونیکی با این سازمان ارتباط دارند، به جز چند پزشک تمامی پزشکان به صورت الکترونیکی نسخه می پیچندٰ و همچنین در حوزه داروخانه هاٰ، آزمایشگاه هاٰ، رادیو لوژی ها و درمانگاه ها  و سایر موارد نیز در بخش دولتی تا حدود ۱۰۰ درصد الکترونیکی اسناد جا به جا می شود.

وی افزود: در بخش خصوصی نیز هم اینک تا حدود ۶۰ درصد از فعالیت ها به صورت الکترونیکی انجام می شود .

وی با بیان اینکه در بخش الکترونیکی شدن فعالیت ها هم اینک رتبه ۱۸ کشوری را داریم افزود: این در حالی است که پارسال در رده های آخر کشوری بودیم.

 مدیرکل بیمه سلامت خراسان شمالی مهم ترین چالش حوزه الکترونیکی در این استان را سرعت پایین اینترنت و بعضا قطعی آن دانست و اظهار داشت: همکاران طرف قرار داد و نظام پزشکی در جلسه ها از سرعت اینترنت گلایه دارند.

وی مشکلات نرم افزاری را نیز از دیگر چالش های حوزه الکترونیک عنوان کرد و افزود: این مشکلات نیز با فعالیت به مرور برطرف خواهد شدٰ بحث های فرهنگی نیز در این حوزه تاثیر گذار است.

رعنایی بر به روز شدن پرداخت مطالبات مراکز طرف قرار داد نیز تاکید کرد و گفت: تمامی مطالبات سال ۹۹ پرداخت شده است و مطالبات بیمارستان ها تا خرداد ماه امسال نیز تسویه شد و بخشی از میزان مطالبات تیرماه نیز پرداخت شده است.

وی در خصوص مطالبات غیر دانشگاهی نیز افزود: مطالبات این مراکز نیز بیشتر در تیرماه پرداخت شده استٰ و بخشی از مطالبات مرداد ماه و شهریور ماه نیز برای آنان واریز شده است.

وی در خصوص بخش درمانی در روستاها نیز گفت: تمام هزینه های شهریور ماه پرداخت شده است و حتی برای مهر ماه نیز به حساب آنان واریزی داشته ام.

رعنایی با بیان اینکه طبق آخرین آمار از سوی دستگاه رسمی  استان جمعیت این خطه به حدود یک میلیون نفر می رسد اظهار داشت: با احتساب بیمه شدگان زیر پوشش سازمان تامین اجتماعی بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت این استان زیر پوشش بیمه هستند که این نشان می دهد هنوز افرادی دارای دو تا سه دفترچه بیمه ای هستند که باید به مرور با اجرای طرح الکترونیکی شدن خدمات خارج شوند.

۴۴ درصد از جمعیت خراسان شمالی در روستاها سکونت دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha