۱ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۳۱
کد خبرنگار: 890
کد خبر: 84514932
۰ نفر

برچسب‌ها

رییس میراث فرهنگی: شهر زیرزمینی در ابرکوه کشف شد

یزد - ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی ابرکوه از کشف شهر زیرزمینی خبر داد و گفت: عکس هوایی قدیمی که سال ۱۳۳۵ از مرکز این شهرستان تهیه شد، بررسی های نشان می‌دهد که مردم قدیم، خانه‌ها، محل سکونت و مکان‌های مهم را بر روی تخته سنگ‌ها بنا می‌کردند.

به گزارش روز شنبه اداره میراث فرهنگی ابرکوه حمید مشتاقیان افزود: فاصله بین این سنگ‌ها از سوی گذشتگان به باغ تبدیل شد و آنان برای سهولت در دسترسی‌ها، امنیت، انتقال آب و زندگی خود، مسیرهایی را پیش‌بینی کرده بودند. 

وی اضافه کرد: در خانه های تاریخی اتاقک های سنگی کوچکی دیده می شود که در زیربستر سنگی قرار دارد که این اتاقک ها کارآیی خاصی در گذشته داشت از اینرو پس از قریب به ۱۸ ماه گمانه زنی و تحقیقات، تیم کاوش میراث فرهنگی شروع به کار کرد.

وی یادآور شد: در مسیری که برای بررسی انتخاب شد، تنها اقدام صورت گرفته آواربرداری بود که ما را به یک مجموعه زیرزمینی رساند و این مجموعه زیر پنج خانه در یکی از محله های تاریخی ابرکوه پیدا شد.

مشتاقیان اظهارکرد: با وجود تمامی خطرهایی که وجود داشت، تیم میراث فرهنگی از این مجموعه زیرزمینی پرده برداشت و گمان می‌رود نمونه های بیشتری از این خانه‌ها در تمامی ۲۰۰ هکتار بافت تاریخی ابرکوه وجود دارد.

بافت تاریخی شهر ابرکوه سال ۱۳۹۵ در فهرست آثار ملی ثبت شد، این شهرستان ۴۰۰ اثر تاریخی و طبیعی شناسایی شده دارد که حدود ۱۵۰ مورد آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.  

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha