سازمان ملل خواستار حمایت جهانی برای خروج نیروهای خارجی از لیبی شد

تهران – ایرنا – سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد جمعه شب از جامعه جهانی خواست تا از خروج مزدوران و جنگجویان خارجی از لیبی حمایت کنند.

به گزارش ایرنا از الجزیره، استفان دوجاریک گفت: امیدواریم جامعه بین المللی از اجرای طرح خروج مزدوران و جنگجویان خارجی از لیبی حمایت قوی کند.

وی افزود: ما اعزام یک گروه کوچک از ناظران سازمان ملل متحد به لیبی را برای حمایت از سازوکار نظارت بر آتش بس آغاز کرده ایم.

سخنگوی آنتونی گوترش اضافه کرد، ناظران بیشتری به تدریج در لیبی برای حمایت از سازوکار نظارت بر آتش بس مستقر می شوند.

روز پنجشنبه کنفرانس بین المللی حمایت از ثبات لیبی با حضور وزیران خارجه شماری از کشورهای عرب و غیر عرب در شهر طرابلس پایتخت این کشور برگزار شد.

«عبد الحمید الدبیبه» رئیس دولت وحدت ملی لیبی در آغاز این کنفرانس گفت: برگزاری کنفرانس در شهر طرابلس تاکیدی بر اراده مردم و توان آنها برای دستیابی به یک راه حل کاملا نشات گرفته از درون لیبی است.

لیبی از زمان سرنگونی «معمر قذافی» دیکتاتور سابق این کشور در سال ۲۰۱۱ به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شد.

ابتدا  «دولت وفاق ملی» به ریاست «فایز السراج» در طرابلس (غرب لیبی) مستقر شد که در جهان و سازمان ملل به رسمیت شناخته شده است، اما در شرق لیبی «خلیفه حفتر» ژنرال بازنشسته ارتش این کشور،   کنترل امور را در آن منطقه در دست گرفت و دولت تشکیل داد. این دوگانگی لیبی را دستخوش هرج‌ومرج و جنگ‌های داخلی قرار داد.

در اکتبر سال گذشته طرف‌های رقیب در لیبی پس از درگیری‌های خونین با میانجی‌گری سازمان ملل بر سر آتش‌بس به توافق رسیدند.

پس از آن در ژانویه ۲۰۲۰ آلمان میزبان گفت‌وگوهای صلح لیبی شد و با برپایی کنفرانسی بین‌المللی در برلین تلاش کرد، بسترهای لازم برای یافتن راهکارهای پایان جنگ داخلی لیبی را فراهم آورد، اما به سرانجام نرسید تا اینکه در فوریه امسال گفت‌وگوهای سیاسی طرف‌های درگیر در جنگ لیبی طی چند روز با نظارت سازمان ملل متحد در ژنو برگزار شد و شرکت‌کنندگان بر سر چیدمان دولت موقت به توافق رسیدند.

بنا به اعلام سازمان ملل،   «محمد یونس منفی» به ریاست جدید شورای ریاستی و «عبدالحمید الدبیبه» نیز برای نخست‌وزیری دولت انتقالی برگزیده شدند.

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی لیبی قرار است ۲۴ دسامبر (سوم دی ۱۴۰۰) برگزار شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha